Redakcja przyjmuje niepublikowane w innych czasopismach prace o charakterze syntetycznym zawierające własne wnioski i refleksje autorów, o objętości do 50 znormalizowanych stron maszynopisu formatu A4 (60 znaków w wierszu 30 wierszy) do działu Studia, oraz teksty o charakterze źródłowym, bibliografi cznym lub analitycznym (o objętości do 15 stron) do działu Prace analityczne, a także do działów: Recenzje i omówienia, Z archiwów, bibliotek i muzeów oraz Kroniki życia naukowego.
W dziale Anachronica umieszczamy artykuły o objętości tekstów studyjnych, niemieszczące się w chronologicznym zakresie pojęcia „medycyny nowożytnej”.
Prace prosimy przesyłać w jednym egzemplarzu wraz ze streszczeniami o objętości 0,5–1 strona (w językach polskim i angielskim). Prosimy w streszczeniach angielskich uwzględniać również tytuł artykułu. Tekst artykułu (zapisany również na płycie CD) wraz dodatkowymi dokumentami (poniżej) należy przesłać na adres redakcji. Możliwe jest również przesłanie artykułu, wraz z kompletem dokumentów, drogą elektroniczną na adres e-mail: magda.pa@op.pl.
Należy dołączyć: 1) oświadczenie autora o niezłożeniu nadesłanego tekstu w innym wydawnictwie; 2) zgodę na opublikowanie danych osobowych; 3) krótką notkę o autorze, zawierającą m.in. wykształcenie, zawód, instytucję naukową, którą autor prezentuje, zainteresowania badawcze; 4) podanie adresu pocztowego i mailowego do korespondencji; 5) bibliografię artykułu w oddzielnym pliku.
Wymogi tekstu:
Nadesłane artykuły winny być napisane czcionką: Times New Roman, rozmiar 12 pkt, interlinia 1,5. Przypisy powinny być umieszczone pod tekstem, na każdej stronie. W cytowanych czasopismach prosimy o zachowanie układu: inicjał imienia autora, nazwisko, tytuł artykułu (kursywą), tytuł czasopisma w cudzysłowie, rok, tom, numer lub zeszyt, strona, do których cytat nawiązuje. W książkach zaś: inicjał imienia autora, nazwisko, tytuł (kursywą), wydawnictwo, miejsce oraz rok wydania, numery stron. Prosimy stosować polskie odpowiedniki powtórzonych pozycji, tj. „tamże” czy „dz. cyt.” Prosimy stosować skróty takich wyrazów, jak rok – r. wiek – w., na przykład – np. itp. Ilustracje, opatrzone informacją o źródle ich pochodzenia, powinny zawierać dokładne wskazanie miejsca ich umieszczenia w tekście artykułu. W przypadku umieszczania tekstu na płycie CD zdjęcia i ilustracje prosimy przesyłać w oddzielnym pliku z zaznaczoną ich numeracją i podpisami.
Procedura oceniania prac naukowych:
Nadesłany artykuł podlega wstępnej ocenie redakcji, a następnie kierowany jest do dwukrotnej, anonimowej recenzji. Recenzje negatywne oraz recenzje wymagające poprawek autorskich zostaną przesłane do wiadomości autora. W przypadkach wymagających ponownej recenzji, po uwzględnieniu uwag recenzenta, artykuł przesyłany jest do ponownej recenzji. O ostatecznym zakwalifi kowaniu artykułu do druku, po uzyskaniu pozytywnych recenzji, decyduje komitet naukowy oraz redakcja czasopisma.
Redakcja zastrzega sobie prawo dokonywania poprawek redakcyjnych i skracania tekstu oraz rezygnacji z materiału ilustracyjnego bez porozumienia z autorem. Redakcja nie zwraca niewykorzystanych materiałów i nie płaci honorariów autorskich, nie są również honorowane recenzje.
Suplementy
Czasopismo „Medycyna Nowożytna” przyjmuje zapytania dotyczące możliwości publikacji Suplementów.
Suplementy to zbiory artykułów naukowych skupionych wokół wspólnego tematu lub wydarzenia naukowego (np. konferencji, warsztatów). Suplementy mogą zawierać:
Kryteria składania propozycji Suplementów:
Aby suplement został rozpatrzony do publikacji, musi spełniać następujące kryteria:
Redaktorzy Suplementu
W każdym przypadku powoływany jest Redaktor Suplementu (lub zespół maksymalnie trzech redaktorów), którego kandydatura podlega zatwierdzeniu przez redaktora naczelnego czasopisma „Medycyna Nowożytna”
Redaktorzy suplementu muszą pozostać bezstronni i są zobowiązani do złożenia oświadczenia o wszelkich występujących i/lub potencjalnych konfliktach interesów.
Recenzowanie Suplementów
Proces recenzji odbywa się zgodnie ze standardową polityką redakcyjną czasopisma.
Pełna kontrola merytoryczna treści suplementu pozostaje w gestii redaktora naczelnego czasopisma „Medycyna Nowożytna”.
Redaktor naczelny czasopisma „Medycyna Nowożytna” może żądać zmian, korekt lub wycofać artykuły, które nie spełniają standardów i nie odnoszą do zakresu tematycznego czasopisma.
Koszty publikacji
Za publikację suplementu czasopisma „Medycyna Nowożytna” obowiązują opłaty, które zależą od: liczby zgłoszonych artykułów, ich objętości oraz złożoności redakcyjnej (np. ilustracje barwne, tabele). Opłaty za produkcję jednego standardowego arkuszu wydawniczego Suplementu odpowiadają kosztom produkcji jednego standardowego arkuszu wydawniczego numeru zwykłego czasopisma „Medycyna Nowożytna” w danym roku wydawniczym.
Zgłoszenie suplementu
Wstępna akceptacja suplementu wymaga dostarczenia jak następujących informacji: