Układ tekstu. Tekst prac oryginalnych powinien być podzielony na:
Opisy przypadków powinny zawierać:
Streszczenie w pracach oryginalnych powinno zawierać od 200 do 250 słów w układzie: cel pracy, materiał i metody, wyniki i wnioski; w pracach kazuistycznych i poglądowych – od 100 do 150 słów. Streszczenie pracy oryginalnej powinno mieć budowę strukturalną, tj. zawierać: cel pracy, materiał i metody, wyniki oraz wnioski.
Dla każdej pracy należy przygotować od 3 do 6 słów kluczowych opisujących przedmiot pracy (zgodnie z Index Medicus Medical Subject Headings – MESH).
W pracy można stosować tylko standardowe skróty. Należy unikać skrótów w tytule i streszczeniu. Pierwsze użycie skrótu w tekście musi być wyjaśnione, chyba że jest to standardowa jednostka miary.
Miary długości, wysokości, ciężaru i objętości należy podawać w systemie jednostek metrycznych (metr, kilogram, litr) lub ich ułamków dziesiętnych. Temperatury podaje się w stopniach Celsjusza, ciśnienie tętnicze w milimetrach słupa rtęci. Wszystkie wyniki pomiarów hematologicznych lub biochemicznych zamieszcza się wraz z podaniem norm w systemie metrycznym według Międzynarodowego Systemu Jednostek (SI).
Objętość całości (wraz z rycinami, tabelami, piśmiennictwem i streszczeniem) prac oryginalnych i poglądowych nie powinna przekraczać 12 stron (jedna strona – 1800 znaków), kazuistycznych 7 i innych 5. W uzasadnionych przypadkach Redakcja może przyjąć do druku pracę obszerniejszą.
Plik z artykułem nie powinien zawierać żadnych informacji pozwalających na identyfikację autora pracy (double-blind review proces).
Czasopismo stosuje procedury zabezpieczające oryginalność publikacji naukowych zgodnie z kryteriami ICMJE (International Comittee of Medical Journal Editors) i WAME (World Association of Medical Editors), dlatego konieczne jest także podanie informacji o zakresie pracy każdego autora włożonej w tworzenie publikacji, m.in. kto jest autorem koncepcji pracy, założeń, metod, protokołu badań itp., oraz afiliacji każdego z autorów. Wzór oświadczenia o zakresie pracy dostępny jest na stronie internetowej czasopisma.
Informujemy, że Redakcja przestrzega najwyższych standardów w publikacjach naukowych i współpracę z autorami opiera na jawności informacji o rzeczywistym wkładzie osób lub podmiotów w powstanie publikacji. Wszelkie przypadki „ghostwriting” i „guest authorship” jako przejaw nierzetelności naukowej będą podlegały karom zwyczajowym.
W przypadku prac przedstawiających wyniki badań z udziałem osób żyjących, na zwłokach lub na zwierzętach wymagana jest zgoda właściwej komisji bioetycznej. Zgoda taka jest też wymagana w przypadku prac na ludzkim materiale biologicznym (a także w pracach retrospektywnych). Postępowanie autorów musi być zgodne z wymogami Deklaracji Helsińskiej w jej aktualnym brzmieniu (obecnie z 2008 roku). Autorzy powinni uzyskać zgodę właściwej komisji ds. etyki w nauce na przeprowadzenie badania i podpisaną świadomą zgodę każdej osoby żyjącej biorącej udział w badaniu. Informacje takie powinny być umieszczone w rozdziale „Materiał i metody”. Autorzy prac są zobowiązani do nieujawniania personaliów opisywanych osób.
Autoryzacji tekstu dokonuje pierwszy autor lub jeden ze współautorów drogą elektroniczną lub faksem w ciągu 4 dni od jego otrzymania. W przypadku braku przesłania autoryzacji, po 7 dniach po upływie ww. terminu Redakcja przyjmuje, że autorzy akceptują tekst w istniejącej formie.
Redakcja zastrzega sobie prawo dokonywania niezbędnych poprawek, w tym stylistycznych i skrótów – bez porozumienia z autorem.
Honoraria autorskie za publikowane prace nie będą wypłacane. Autorzy nie otrzymują wersji drukowanej pracy: artykuł jest dostępny w pliku PDF na stronie czasopisma w dokładnie takiej formie, w jakiej został wydrukowany.