FAQ

Zasady redakcyjne dla Autorów

Zasady kwalifikowania artykułów naukowych

Do publikacji przyjmowane są wyłącznie teksty oryginalne i niepublikowane wcześniej w wersji elektronicznej ani drukowanej. Wyjątek stanowią przekłady i przedruki wybitnych tekstów zagranicznych.


Zgłaszany tekst powinien cechować się wszystkimi wymogami stawianymi tekstom naukowym. W szczególności za niedopuszczalne uznaje się zgłoszenie tekstu lub jego tłumaczenia na język obcy przesłanego lub opublikowanego wcześniej w innym czasopiśmie, monografii zbiorowej, publikacji pokonferencyjnej itp.


Artykuły nadesłane do Redakcji czasopisma poddawane są formalnej ocenie redakcyjnej. Przy podejmowaniu decyzji o wstępnej akceptacji i bądź rezygnacji z tekstu Redakcja bierze pod uwagę następujące kryteria:

  1. adekwatność do zakresu tematycznego czasopisma,
  2. znaczenie naukowe pracy,
  3. oryginalność ujęcia problemu,
  4. zgodność z zasadami etyki oraz wymaganiami merytorycznymi i formalnymi.

Redakcja odmawia opublikowania artykułu w przypadku, gdy:

  1. treść tekstu jest niezgodna z profilem czasopisma,
  2. wyniki badań zostały wcześniej opublikowane bez odpowiedniego odwołania do poprzednich źródeł lub ujawnienia takiej informacji Redakcji, bez zgody na ponowną publikację lub bez uzasadnienia,
  3. Autorowi (Autorom) nie przysługują w pełni autorskie prawa osobiste i majątkowe do tekstu,
  4. tekst zawiera materiały lub dane bez odpowiednich zgód na ich wykorzystanie, narusza dobra osobiste innych osób,
  5. tekst otrzyma negatywny wynik badania antyplagiatowego,
  6. Autor, na dalszym etapie procesu recenzyjnego, nie zgadza się na wprowadzenie koniecznych poprawek zaproponowanych przez Recenzentów i Redakcję.

Redakcja ma prawo wyboru składanych tekstów do kolejnych tomów czasopisma.


Zgłoszenie tekstu do publikacji jest równoznaczne ze zgodą na poddanie go procedurze recenzyjnej i/lub niezbędnym zmianom językowo-stylistycznym i edytorskim oraz publikację w przypadku pozytywnej oceny.

Osoby zainteresowane modelem recenzyjnym obowiązującym w czasopiśmie zachęcamy do zapoznania się z informacjami opublikowanymi w bazie Responsible Journals  (Platform for Responsible Editorial Policies).


Czasopismo „Archeion” nie pobiera opłat za publikację artykułów ani opłat za zgłoszenie artykułów.

Ogólne zasady przygotowania tekstu do publikacji

Tekst należy dostarczyć w formie elektronicznej, w postaci pliku Microsoft Office (.doc, .docx) za pośrednictwem Panelu Redakcyjnego.


Teksty należy zgłaszać w językach polskim lub angielskim.


Artykuły powinny być przygotowane starannie pod względem językowym oraz zgodnie z Wymaganiami technicznymi dla Autorów, dostępnymi w formie elektronicznej poniżej. Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w nadesłanych tekstach (również w tytułach).

UWAGA! Prosimy o niezamieszczanie w artykułach naukowych swoich danych osobowych (imię, nazwisko, afiliacja i adres mailowy), a także usunięcie informacji o Autorze dokumentu z metadanych pliku.


Artykuły naukowe poddawane są procedurze recenzyjnej. Recenzja odbywa się przed publikacją, po przekazaniu tekstu przez Autora.


Celem recenzji jest konstruktywna krytyka wszystkich aspektów zgłoszonego artykułu, która ma służyć wzmocnieniu podstawy faktograficznej, pogłębieniu głoszonych tez czy formułowanych rozumowań.


Nie recenzuje się tekstów innych niż artykuły naukowe, takich jak recenzje i omówienia publikacji, sprawozdania z konferencji, noty biograficzne osób zmarłych.


Teksty przyjęte do druku podlegają weryfikacji językowej i edytorskiej dokonywanej przez Redakcję w porozumieniu z Autorem w celu ostatecznego zaakceptowania tekstu do druku.


Autorzy otrzymują do wglądu i akceptacji tekst po korekcie redakcyjnej, który - po wprowadzeniu uwag redakcyjnych - należy odesłać niezwłocznie za pośrednictwem Panelu Redakcyjnego.


Po zaakceptowaniu tekstu artykułu do druku, Autor udziela Wydawnictwu licencji autorskiej w formie Oświadczenia Autora tekstu do czasopisma „Archeion” (patrz zakładka „Wzory umów i formularzy”). Udzielenie licencji oznacza jednocześnie zgodę na umieszczenie tekstu na Portalu Czasopism Naukowych eJournals.


Autor, zgłaszający tekst do publikacji, dostarcza ponadto do Redakcji Deklarację Autora, w której zawarte są informacje o wkładzie poszczególnych Autorów w powstanie publikacji. Wszystkie osoby wymienione w zgłoszonej pracy jako Autorzy muszą mieć faktyczny znaczący udział w powstaniu tekstu, a wszystkie osoby, które miały wpływ na ostateczny kształt pracy, powinny zostać wymienione jako Współautorzy. Deklaracja Autora dostępna jest w formie elektronicznej w zakładce „Wzory umów i formularzy”.


W wypadku, gdy więcej niż jeden Autor przyczynił się do powstania artykułu, należy wskazać osobę do kontaktu.


Kolejność Autorów musi zostać ustalona i zaakceptowana przez wszystkich Autorów tekstu. Zmiana autorstwa lub kolejności w tekstach nieopublikowanych wymaga zgody wszystkich Autorów tekstu, Recenzentów oraz Redaktora Naczelnego, a także wyjaśnienia przyczyny takich zmian.


Autorzy, zgłaszając tekst, podają do wiadomości informacje o źródłach finansowania publikacji oraz wsparciu publikowanych badań przez instytucje, organizacje bądź inne osoby i podmioty.


Autorzy są zobowiązani dołożyć wszelkich starań w celu przestrzegania standardów i zasad etycznych związanych z publikacją tekstów.


Autorów i współautorów publikujących artykuły w "Archeionie" zachęcamy do rejestracji w bazie ORCID (Open Researcher and Contributor ID). To otwarty rejestr unikalnych identyfikatorów dla naukowców i badaczy służący do jednoznacznej identyfikacji autorów oraz ich publikacji. Bezpłatnej rejestracji można dokonać na oficjalnej stronie serwisu: https://orcid.org/.

Szczegółowe zasady redakcyjne dotyczące publikacji w działach tomu wiodącego i „Studia i materiały”

W działach tomu wiodącego oraz „Studia i materiały” publikowane są artykuły naukowe lub sprawozdania z prowadzonych badań, w wyjątkowych wypadkach komunikaty naukowe (krótkie artykuły naukowe, których celem jest przedstawienie w syntetyczny sposób ważnego zagadnienia).


Teksty artykułów naukowych nie powinny być dłuższe niż 80 000 znaków.


Struktura artykułu naukowego (IMRaD) powinna składać się z czterech głównych części: wprowadzenia (Introduction), materiałów i metod (Materials & Methods), wyników (Results) oraz dyskusji (Discussion).


Do artykułów naukowych należy dołączyć tytuł, streszczenie, słowa kluczowe oraz bibliografię. Streszczenie i słowa kluczowe sporządzane są w językach polskim i angielskim.


Tytuł artykułu naukowego powinien być krótkim i treściwym odzwierciedleniem zawartości tekstu, jednoznacznie nawiązującym do podejmowanej problematyki badawczej. Nie powinien zawierać więcej niż 12 słów.


Streszczenie  stanowi ważny element tekstu, ponieważ jest oceniane, publikowane, wyszukiwane i współdecyduje o cytowaniu. Dlatego też streszczenie powinno mieć charakter informatywny i zawierać:

  1. elementy obowiązkowe: cel artykułu, rodzaj wykorzystanej metodyki badawczej/podejścia badawczego, główne wyniki badań/wnioski z analiz,
  2. elementy dodatkowe: ograniczenia badawcze, praktyczne implikacje.

Objętość streszczenia powinna wynosić od 800 do 1500 znaków.


Do tekstu należy ponadto dołączyć maksymalnie 6 słów kluczowych, które odnoszą się do głównych zagadnień poruszonych w tekście. Redakcja zastrzega sobie prawo do weryfikacji słów kluczowych, uzupełnienia ich w celu zapewnienia spójności i trafniejszego pozycjonowania opracowania.


W opisie bibliograficznym należy uwzględniać publikacje opatrzone identyfikatorem DOI. Bezpłatnym narzędziem online do automatycznego wyszukania numerów DOI przypisanych w bazie Crossref do pozycji bibliograficznych jest Link References od Crossref. Numery DOI należy prawidłowo podawać w formie linków.


Zamieszczenie ilustracji (fotografii, tabel i rycin) jest możliwe pod warunkiem wcześniejszego dostarczenia Redakcji pisemnej zgody właściciela praw autorskich do ilustracji. W wypadku reprografii (skanów) dokumentów archiwalnych z zasobu archiwów państwowych należy podać pełen identyfikator dokumentu. Szczegółowy opis zawarto w Wymaganiach technicznych dla Autorów, dostępnych w formie elektronicznej poniżej.


Zgłoszenie tekstu do publikacji jest równoznaczne ze zgodą na poddanie go procedurze recenzyjnej.


Po zakończeniu procedury recenzyjnej Autor otrzymuje od Redakcji decyzję dotyczącą przyjęcia lub odrzucenia tekstu wraz z zanonimizowaną treścią recenzji. Autorzy zobowiązani są do jak najlepszego wykorzystania otrzymanych recenzji. Jeśli decyzja wskazuje na konieczność wprowadzenia poprawek, Autor powinien uwzględnić uwagi i rekomendacje recenzentów w poprawionej wersji tekstu, a w przypadku odmowy – odnieść się do nich w wiadomości do Redakcji.


Redakcja zastrzega sobie prawo do korekty tekstów już po ich opublikowaniu, bez informowania Czytelników i Autorów. Dotyczy to wyłącznie tzw. drobnych zmian, które obejmują np. poprawienie formatowania i pisowni. Nie są to istotne korekty, które wpływają na odbiór czy zakres prezentowanych treści.

Szczegółowe zasady redakcyjne dotyczące publikacji w dziale „Omówienia i recenzje”

W dziale „Omówienia i recenzje” publikowane są omówienia i recenzje – istotnych dla rozwoju nauki – zagranicznych czasopism archiwalnych, najważniejszych polskich i zagranicznych publikacji zwartych i serii wydawniczych z zakresu archiwistyki. Redakcja zastrzega sobie prawo publikowania recenzji innych publikacji pod warunkiem obecności w nich wątków związanych z archiwami i materiałami archiwalnymi.


Omówienia i recenzje powinny dotyczyć dzieł wydanych w okresie do trzech lat przed złożeniem recenzji do druku. Redakcja zastrzega sobie prawo do publikowania recenzji dzieł wydanych wcześniej.


Tytuł powinien sprowadzać się do oznaczenia:

  1. w przypadku monografii: autora (autorów) recenzowanego dzieła, jego tytułu, numeru ISBN, wydawnictwa, miejsca i daty wydania, liczby stron,
  2. w przypadku pracy zbiorowej: tytułu recenzowanego dzieła, jego redaktora (redaktorów), numeru ISBN, wydawnictwa, miejsca i daty wydania, liczby stron,
  3. w przypadku czasopism naukowych: tytułu czasopisma, numeru ISBN, daty wydania, numeru wydania (tom, zeszyt), liczby stron.

Tekst omówienia lub recenzji nie powinien być dłuższy niż 20 000 znaków.


Odwołania do stron recenzowanej publikacji zamieszcza się bezpośrednio w tekście w nawiasie zwykłym, z użyciem skrótu „s.”. Przypisy (rzeczowe i powołania źródłowe) do innych publikacji sporządzać należy według Wymagań technicznych dla Autorów, dostępnych w formie elektronicznej poniżej.


Do tekstów nie przeprowadza się procedury recenzyjnej.

Szczegółowe zasady redakcyjne dotyczące publikacji w dziale „Kronika naukowa”

W dziale „Kronika naukowa” publikowane są teksty stanowiące sprawozdania z wydarzeń o charakterze naukowym (konferencje, sympozja, seminaria itp.), które są istotne dla rozwoju nauki i których przedmiotem jest przede wszystkim szeroko rozumiana archiwistyka. Publikowane są ponadto informacje o działalności naukowej i edukacyjnej archiwów państwowych.


Kroniki powinny obejmować wydarzenia, które miały miejsce w danym roku.


Tytuł powinien sprowadzać się do oznaczenia: dokładnej nazwy wydarzenia, jego miejsca i daty.


Tekst nie powinien być dłuższy niż 20 000 znaków.


Do tekstów nie przeprowadza się procedury recenzyjnej.

Szczegółowe zasady redakcyjne dotyczące publikacji w dziale „In memoriam”

W dziale „In memoriam” publikowane są notki biograficzne służące utrwaleniu pamięci o osobie zmarłej.


Notki biograficzne powinny dotyczyć osób związanych w swoim życiu zawodowym z archiwami i archiwistyką.


Tytuł powinien sprowadzać się do oznaczenia: imienia (imion) i nazwiska osoby zmarłej oraz dokładnych dat życia (w nawiasie zwykłym).


W strukturze notki należy uwzględnić najistotniejsze fakty z życia i działalności osoby zmarłej, najlepiej z podaniem dat, inne ważne informacje o pracy/współpracy w trakcie kariery zawodowej i/lub naukowej, krótką charakterystykę obszarów badawczych z podaniem najważniejszych publikacji naukowych. Notka powinna mieć zwięzłą formę, zawierając jedynie kluczowe informacje.


Tekst powinien zawierać bibliografię, zawierającą źródła podanych faktów.


W uzasadnionych przypadkach należy dołączyć bibliografię publikacji osoby zmarłej.


Tekst nie powinien być dłuższy niż 20 000 znaków.


Do tekstów nie przeprowadza się procedury recenzyjnej.

Brak opłat za publikowanie

Publikowanie w czasopiśmie jest bezpłatne.
 
Wydawca nie pobiera opłaty za złożenie, procedowanie i publikację artykułów.