FAQ

Opis, misja i cele

Opis

„Archeion” jest najstarszym wydawanym w Polsce czasopismem naukowym poświęconym sprawom archiwalnym. Został założony w 1926 r. przez ówczesnego Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych prof. Stanisława Ptaszyckiego, jednego z najwybitniejszych historyków polskich przełomu XIX i XX w. Pierwszy numer ukazał się drukiem w 1927 r. Do 1939 r. wydano 16 tomów czasopisma.


Publikację „Archeionu”, pod kierownictwem Witolda Suchodolskiego i prof. Piotra Bańkowskiego, wznowiono w 1948 r. Wydrukowano wówczas łączony tom 17–18. Po II wojnie światowej czasopismo, od 1951 r. wydawane przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, ukazywało się  z różną częstotliwością, najczęściej jako półrocznik. Od tomu 112 (za 2011 r.) powrócono do tradycji wydawania rocznika.


Na łamach „Archeionu” publikowane są oryginalne prace z zakresu teorii i praktyki archiwalnej oraz zarządzania dokumentacją, będące rezultatami badań teoretycznych i empirycznych w zróżnicowanym obszarze dokumentalnego dziedzictwa historycznego.


Przyjmowane są teksty przygotowane w językach polskim i angielskim, mające formę artykułów naukowych, omówień i recenzji publikacji, sprawozdań z wydarzeń o charakterze naukowym oraz notek biograficznych.


Strukturę czasopisma tworzą działy:

  1. Od Redakcji.
  2. Wykład z cyklu „Konarski Lectures”.
  3. Temat wiodący tomu.
  4. Studia i materiały.
  5. Omówienia i recenzje.
  6. Kronika naukowa.
  7. In memoriam.


„Archeion” jest czasopismem recenzowanym (procedura double-blind review). Funkcjonuje w otwartym dostępie (Open Access), co oznacza, że wszystkie treści są dostępne bezpłatnie dla użytkowników i instytucji, przy zachowaniu poszanowania praw autorskich twórców.


Nowy tom rocznika ukazuje się pod koniec każdego roku kalendarzowego.


Od tomu 120 (za 2019 r.) wersja online „Archeionu” jest podstawową wersją czasopisma. Wersję wtórną stanowi jego wersja papierowa. Wszystkie teksty oraz inne informacje publikowane w wersji papierowej są identyczne z wersją prymarną.

Misja i cele

Czasopismo „Archeion” stanowi forum wymiany wiedzy i doświadczeń między krajowym a międzynarodowym środowiskiem archiwalnym. Dzięki zwiększonemu zasięgowi odbiorców i poszerzającemu się gronu autorów polskich i zagranicznych „Archeion” aktywnie promuje najnowszą myśl naukową w dziedzinie archiwistyki i zarządzania dokumentacją.


Nadrzędnymi celami czasopisma są:

  • upowszechnianie wyników refleksji teoretycznych i praktycznych w obszarze archiwistyki i zarządzania dokumentacją,
  • rozwój współczesnej myśli archiwalnej,
  • prezentacja wkładu naukowego uznanych i cenionych przedstawicieli środowisk archiwalnego i naukowego,
  • umożliwienie Autorom udziału w międzynarodowym obiegu naukowym,
  • zapewnienie Czytelnikom dostępu do najnowszych badań nad archiwami i materiałami archiwalnymi.


W czasopiśmie publikowane są artykuły naukowe z zakresu tematycznego obejmującego wszystkie aspekty teorii, metodologii i praktyki archiwalnej, zarówno w ujęciu tradycyjnym, jak też cyfrowym. „Archeion” prezentuje rezultaty działalności archiwalnej obejmującej gromadzenie, ewidencjonowanie,  przechowywanie, opracowanie, zabezpieczenie i udostępnianie materiałów archiwalnych. Przybliża ponadto podejścia interdyscyplinarne do tworzenia, zarządzania i zapewniania dostępu do archiwów, dokumentów i danych.


Badania archiwalne, publikowane w czasopiśmie, czerpią z dziedzin pokrewnych, takich jak historia, informatyka, socjologia, prawo, antropologia kulturowa.


Łamy „Archeionu” są otwarte dla wszystkich zainteresowanych naukową refleksją nad archiwami i materiałami archiwalnymi. W szczególności czasopismo kierowane jest do przedstawicieli archiwów państwowych, reprezentantów jednostek i organizacji gromadzących zasób archiwalny, członków stowarzyszeń i osób prywatnych przechowywujących materiały archiwalne, archiwistów praktyków i teoretyków oraz akademickiego środowiska nauk historycznych i pomocniczych historii.