FAQ

Prawa autorskie, udostępnianie, archiwizacja

Ochrona praw autorskich i dozwolony użytek

  1. Wydawca oświadcza, że treść czasopisma „Archeion”, jest dostępna na licencji Creative Commons - Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0). Więcej: Podsumowanie licencjiTekst licencji.

  2. Autor zgłasza tekst (dalej: Utwór) w formie pliku edytowalnego za pomocą Panelu redakcyjnego i tym samym udziela Wydawcy niewyłącznej licencji praw majątkowych autorskich do Utworu na wszystkich polach eksploatacji, a w szczególności do:

    1. utrwalenia Utworu, zwielokrotnienia Utworu dowolną techniką (w tym m.in. drukiem oraz w formie zapisu elektronicznego) na wszelkich znanych nośnikach (w tym m.in. informatycznych, elektronicznych i poligraficznych) oraz we wszelkich systemach informatycznych (szczególnie typu Internet);

    2. wprowadzenia Utworu do pamięci komputera, rozpowszechniania Utworu i egzemplarzy zwielokrotnienia Utworu, wprowadzenia do obrotu Utworu i egzemplarzy zwielokrotnienia Utworu;

    3. publicznego wykonania, odtwarzania, wystawiania i wyświetlania Utworu, użyczaniu, najmu i dzierżawy Utworu oraz egzemplarzy zwielokrotnienia Utworu;

    4. udostępniania, wprowadzania do obrotu i rozpowszechniania Utworu i egzemplarzy zwielokrotnienia Utworu za pośrednictwem sieci informatycznych, w szczególności typu Internet, w tym promocji lub reklamy Utworu, czasopisma lub Wydawcy.

  3. Autor, zgłaszając Utwór, przesyła również Oświadczenie Autora tekstu do czasopisma  „Archeion” (dalej: Oświadczenie), dostępne w formie elektronicznej poniżej.

  4. Autor przesyła Oświadczenie w wybrany przez siebie, następujący sposób:

    1. podpisane profilem zaufanym (dla posiadaczy profilu zaufanego i konta ePUAP), za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej. Link do skrzynki podawczej Wydawcy – Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, albo

    2. podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej bądź poczty elektronicznej na adres: archeion@archiwa.gov.pl, albo

    3. w formie papierowej z własnoręcznym podpisem za pośrednictwem poczty: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych Redakcja czasopisma „Archeion”, ul. Rakowiecka 2D 02-517 Warszawa, albo

    4. w formie skanu wersji papierowej z własnoręcznym podpisem za pomocą poczty elektronicznej na adres: archeion@archiwa.gov.pl.

  5. Autor, przesyłając Utwór i Oświadczenie, wyraża zgodę na udzielenie Wydawcy licencji do Utworu na warunkach określonych w tym oświadczeniu, która jest licencją udzieloną na czas nieokreślony, nieodpłatną, niewyłączną i nieograniczoną pod względem terytorialnym.

  6. Autor, przesyłając Oświadczenie, udziela również zgody Wydawcy na rozpowszechnianie Utworu w formie otwartego dostępu, w tym na podstawie licencji Creative Commons.

Darmowy dostęp

Czasopismo „Archeion” jest czasopismem otwartego dostępu (Open Access), co oznacza otwarty i darmowy dostęp do wszystkich treści, bez ograniczenia czasowego. 

Polityka archiwizowania

Od tomu 119 (za 2018 r.) czasopismo jest archiwizowane cyfrowo w Repozytorium Cyfrowym Biblioteki Narodowej POLONA w ramach wykonywania prawa o przekazywaniu egzemplarza obowiązkowego do narodowego zasobu bibliotecznego. 


W ramach polityki otwartego dostępu do wszystkich opublikowanych treści tomy  od 1 do 50 (za lata 1927–1968) oraz od tomu 95 (za 1995 r.) do tomu bieżącego „Archeionu” są udostępnione w formie cyfrowej w otwartym dostępie na stronie Wydawcy. Tomy od 51 do 94 (za lata 1969–1994), publikowane zgodnie z obowiązującym w tym okresie ustawodawstwem, będą udostępniane stopniowo, w miarę wygasania ochrony praw autorskich.  

Dążymy do archiwizacji tekstów w różnorodnych bazach danych w celu ich większej dostępności.

Polityka samoarchiwizowania

Autorzy mogą archiwizować swoje artykuły jako wersję postprint (po etapie przeglądu i recenzji, uwzględniającą zmiany dokonane w czasie procesu recenzowania) oraz wersję wydawniczą. Więcej: Most Wiedzy.
 
Rekomendowane miejsca archiwizacji: repozytorium publikacji naukowych, repozytorium instytucjonalne, strona pracodawcy (zgodnie z afiliacją), strona domowa Autora, poza serwisami komercyjnymi.

Polityka danych badawczych

Redakcja wspiera politykę otwartego dostępu do danych badawczych, tj. danych zbieranych, przetwarzanych, pozyskanych lub wytwarzanych w ramach badań naukowych lub prac rozwojowych, cyfrowych i niecyfrowych.

 

Zachęcamy Autorów do archiwizacji danych badawczych w otwartych repozytoriach danych badawczych oraz ich poprawnego cytowania, w szczególności załączenia numeru DOI lub innego identyfikatora danych badawczych.

 

Otwarte repozytoria danych badawczych:

Katalogi danych badawczych:

Katalogi otwartych repozytoriów danych badawczych:


Należy pamiętać, że dane badawcze powinny spełniać zasady FAIR, tzn. być łatwo wyszukiwalne, dostępne dla każdej zainteresowanej osoby, możliwe do łączenia z innymi danymi i wielokrotnego użytku.