FAQ

2024 Następne

Data publikacji: 27.09.2024

Licencja: CC BY  ikona licencji

Redakcja

Redaktor językowy Justyna Romanowska

Redaktor statystyczny Orcid Grzegorz Zadora

Redaktor naczelny Orcid Piotr Ciępka

Zastępca redaktora naczelnego Orcid Adam Reza

Sekretarz redakcji Orcid Katarzyna Jekiel

Redaktorzy merytoryczni Orcid Szymon Tarapata, Orcid Sławomir Tarkowski

Zawartość numeru

Prawo drogowe

Andrzej Skowron

Paragraf na Drodze, 2/2024, 2024, s. 7 - 18

https://doi.org/10.4467/15053520PnD.24.005.20261
Problem rozgraniczenia znamion typu czynu zabronionego z art. 87 § 1 k.w. i z art. 178a § 1 k.k. należy do jednego z bardziej kontrowersyjnych z uwagi na brak jednoznacznych kryteriów ich podziału. Autor odstępując od dotychczasowego stanowiska o braku możliwości ustalenia, czy sprawca zachowania polegającego na prowadzeniu pojazdu mechanicznego po zażyciu substancji psychoaktywnej, różnej od alkoholu realizuje znamiona przestępstwa, czy wykroczenia, przedstawia koncepcję dyferencjacji obu typów czynów zabronionych na podstawie oceny całokształtu materiału dowodowego, przy ograniczeniu zakresu dowodu z opinii biegłych.
Czytaj więcej Następne

Materiały szkoleniowe

Michał Krzemiński, Bartłomiej Ropelewski

Paragraf na Drodze, 2/2024, 2024, s. 19 - 28

https://doi.org/10.4467/15053520PnD.24.006.20262
W artykule przedstawiono porównanie odczytów danych wypadkowych przeprowadzonych za pomocą systemów Axes ADW i Bosch CDR. Dla niewielkiej grupy odczytów referencją był odczyt laboratoryjny pamięci modułu sterującego lub odczyt przy pomocy narzędzi koncernu Jaguar Land Rover. Porównanie daje pozytywne perspektywy co do wiarygodności narzędzia Axes ADW. System daje interesujące możliwości dla gamy pojazdów niewspieranych przez żadne narzędzia, a sporadycznie pojawiające się usterki nie dyskwalifikują go z wykorzystania do celów rekonstrukcji zdarzeń drogowych. Zaobserwowane anomalie uwypuklają jednak potrzebę posiadania gruntownej wiedzy osób analizujących odczytane dane, ponieważ bezwarunkowe zawierzenie prezentowanym danym może prowadzić do błędnych wniosków. W miarę możliwości warto wykorzystywać równolegle różne systemy w celu przeprowadzenia krzyżowej weryfikacji odczytanych danych.
Czytaj więcej Następne

Jakub Curyło

Paragraf na Drodze, 2/2024, 2024, s. 29 - 48

https://doi.org/10.4467/15053520PnD.24.007.20263
Celem artykułu jest analiza możliwości wykorzystania darmowych danych przestrzennych dostępnych w Geoportalu Krajowym1 do wspomagania rekonstrukcji wypadków drogowych. Badania koncentrują się na możliwościach i ograniczeniach stosowania danych pomiarowych LiDAR2 i ortofotomap lotniczych w zakresie obejmującym rekonstrukcję miejsc wypadków drogowych. Wykorzystano metodologię porównawczą, obejmującą analizę danych geoprzestrzennych w odniesieniu do klasycznych technik pomiarowych na przykładzie analizy rzeczywistego zdarzenia drogowego w programie PC-Crash. Główne wyniki badań wskazują na wysoką precyzję ortofotomap oraz danych LiDAR w odtwarzaniu rzeczywistego ukształtowania terenu i elementów infrastruktury drogowej. Analiza przeprowadzona na modelu 3D utworzonym z danych LiDAR wykazała, że nowoczesne techniki pomiarowe pozwalają na dokładniejsze odtworzenie przebiegu wypadku oraz ocenę warunków widoczności na drodze. Integracja tych danych z tradycyjnymi metodami pomiarowymi może znacząco podnieść standardy pracy biegłych sądowych, przyczyniając się do zwiększenia dokładności ustalania przebiegu wypadku, a w ujęciu ogólnym także do lepszego zrozumienia przyczyn wypadków.
Czytaj więcej Następne

Tomasz Mikos

Paragraf na Drodze, 2/2024, 2024, s. 49 - 71

https://doi.org/10.4467/15053520PnD.24.008.20264
Współczesne samochody coraz powszechniej wyposażane są w rejestratory danych wypadkowych. Ich odczyt stanowi bardzo cenne źródło informacji, ponieważ wspomaga proces rekonstrukcyjny prowadzony na podstawie tradycyjnych metod analitycznych. Dzięki takim urządzeniom jak CDR Bosch czy ADW Axes jest to proste i szybkie, ponieważ komunikacja pomiędzy urządzeniem odczytującym a sterownikiem (poduszek gazowych) odbywa się automatycznie przez standardowe złącze diagnostyczne lub – jeżeli zajdzie konieczność demontażu sterownika z pojazdu – przez dodatkowy przewód komunikacyjny. Tak prowadzone badania nie wymagają żadnych skomplikowanych przygotowań. W ruchu drogowym uczestniczy jednak pokaźna grupa starszych pojazdów, w których pomimo zapisywania informacji na temat opóźnień w czasie zderzenia, producenci nie przewidzieli możliwości ich odczytu. W artykule zaproponowano sposób podejścia do pozyskania tego typu danych, ich interpretacji oraz wykorzystania w rekonstrukcji przebiegu zdarzenia.
Czytaj więcej Następne