FAQ

Rekonstrukcja miejsca zdarzenia drogowego w oparciu o dane geoprzestrzenne Geoportalu Krajowego

Data publikacji: 09.10.2024

Paragraf na Drodze, 2024, 2/2024, s. 29 - 48

https://doi.org/10.4467/15053520PnD.24.007.20263

Autorzy

Jakub Curyło
PointLab
, Polska
Wszystkie publikacje autora →

Tytuły

Rekonstrukcja miejsca zdarzenia drogowego w oparciu o dane geoprzestrzenne Geoportalu Krajowego

Abstrakt

Celem artykułu jest analiza możliwości wykorzystania darmowych danych przestrzennych dostępnych w Geoportalu Krajowym1 do wspomagania rekonstrukcji wypadków drogowych. Badania koncentrują się na możliwościach i ograniczeniach stosowania danych pomiarowych LiDAR2 i ortofotomap lotniczych w zakresie obejmującym rekonstrukcję miejsc wypadków drogowych. Wykorzystano metodologię porównawczą, obejmującą analizę danych geoprzestrzennych w odniesieniu do klasycznych technik pomiarowych na przykładzie analizy rzeczywistego zdarzenia drogowego w programie PC-Crash. Główne wyniki badań wskazują na wysoką precyzję ortofotomap oraz danych LiDAR w odtwarzaniu rzeczywistego ukształtowania terenu i elementów infrastruktury drogowej. Analiza przeprowadzona na modelu 3D utworzonym z danych LiDAR wykazała, że nowoczesne techniki pomiarowe pozwalają na dokładniejsze odtworzenie przebiegu wypadku oraz ocenę warunków widoczności na drodze. Integracja tych danych z tradycyjnymi metodami pomiarowymi może znacząco podnieść standardy pracy biegłych sądowych, przyczyniając się do zwiększenia dokładności ustalania przebiegu wypadku, a w ujęciu ogólnym także do lepszego zrozumienia przyczyn wypadków.

Bibliografia

Pobierz bibliografię

1. Koźmiński, L., Miś, W., Szplit, L. (2015). Podstawowe czynności techniczo-kryminalistyczne podczas oględzin miejsca zdarzenia. Wydawnictwo Szkoły Policji w Pile.

2. Koźmiński, L., Brzozowska, M., Kościuk, J., Kubisz, W. (2010). Wykorzystanie możliwości nowoczesnego skanowania 3D w oględzinach miejsca zdarzenia i ich dokumentowania. Problemy Kryminalistyki, (267), 47–56.

3. ProGea Consulting. (2014). Opracowanie danych pochodzących z lotniczego skanowania laserowego. Szkolenia z wykorzystania Produktów LiDAR.

Internet

Informacje

Informacje: Paragraf na Drodze, 2024, 2/2024, s. 29 - 48

Typ artykułu: Oryginalny artykuł naukowy

Tytuły:

Polski: Rekonstrukcja miejsca zdarzenia drogowego w oparciu o dane geoprzestrzenne Geoportalu Krajowego
Angielski:
Reconstruction of a road accident scene based on geospatial data from the National Geoportal

Autorzy

Publikacja: 09.10.2024

Otrzymano: 06.09.2024

Zaakceptowano: 23.09.2024

Status artykułu: Otwarte __T_UNLOCK

Licencja: CC BY  ikona licencji

Udział procentowy autorów:

Jakub Curyło (Autor) - 100%

Informacje o autorze:

Mgr inż. Jakub Curyło, biegły sądowy, PointLab, Kraków.

Korekty artykułu:

-

Języki publikacji:

Polski