FAQ

2022 Następne

Data publikacji: 2022

Licencja: CC BY  ikona licencji

Redakcja

Redaktor naczelny Orcid Piotr Ciępka

Zastępca redaktora naczelnego Orcid Adam Reza

Sekretarz redakcji Orcid Katarzyna Jekiel

Zawartość numeru

Dariusz Bułka

Paragraf na Drodze, 2/2022, 2022, s. 11 - 29

https://doi.org/10.4467/15053520PnD.22.008.16957

W niniejszym artykule przedstawione zostały różne możliwości w zakresie dokumentacji i analizy zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, dostępne w rozwiązaniach opracowanych na przestrzeni lat przez firmę CYBID, z charakterystyką ich ograniczeń i możliwości. Omówione zostały między innymi:

  • analiza czasoprzestrzenna zdarzenia z udziałem pieszego,
  • dokumentacja miejsca zdarzenia drogowego,
  • modelowanie potrącenia pieszego jako obiektu kinematycznego,
  • zastosowanie metody Slibara w analizie potrąceń pieszych,
  • pomiary 3D śladów zdarzenia drogowego z udziałem pieszych,
  • modelowanie 3D w analizie najechania na ciało człowieka,
  • wizualizacja anatomicznego kształtu i położenia ciała człowieka,
  • wizualizacja naturalnego ruchu ciała człowieka,
  • model wielobryłowy ciała człowieka w programie symulacyjnym V-SIM,
  • możliwość eksperymentalnego sprawdzenia zachowania ciała ludzkiego w trakcie różnego rodzaju wypadków drogowych.

Ponadto przedstawiono kierunki przyszłego rozwoju modelu wielobryłowego ciała człowieka zastosowanego w programie V-SIM 5.0, a także nowe funkcjonalności, które będzie posiadał oraz nowe możliwości zastosowania.

Czytaj więcej Następne

Marek Guzek

Paragraf na Drodze, 2/2022, 2022, s. 31 - 45

https://doi.org/10.4467/15053520PnD.22.009.16958

W opiniowaniu dotyczącym wypadków drogowych zawsze będziemy mieli do czynienia z niepewnością wyników obliczeń. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów związanych z oceną niepewności na przykładzie sytuacji zagrożenia potrącenia pieszego. Wykorzystując wyniki badań eksperymentalnych prowadzonych w symulatorze jazdy samochodem wskazano typowe zachowania kierowców w sytuacji zagrożenia w postaci wtargnięcia pieszego przed nadjeżdżający pojazd. Wykorzystując analogiczny scenariusz zdarzenia, prosty model analityczny i założone, ale realistyczne wartości parametrów opisujących kierowcę, pojazd i drogę przedstawione są obliczenia wybranych wskaźników opisujących sytuację biorąc pod uwagę niepewność. Do obliczeń niepewności wykorzystano metodę probabilistyczną Monte Carlo. Wyniki przedstawiono w postaci charakterystyk probabilistycznych długości drogi zatrzymania. Pokazano możliwość określenia przedziałów odległości potrzebnej do zatrzymania pojazdu z określonym poziomem ufności. Pokazano także prawdopodobieństwa wystąpienia potrącenia pieszego. Przedstawione wyniki wskazują z jednej strony na potrzebę uwzględniania niepewności w obliczeniach dotyczących analiz wypadkowych, a z drugiej na duże możliwości i korzyści przy stosowaniu metod probabilistycznych do oceny niepewności.

Czytaj więcej Następne

Robert Janczur, Jolanta Zawałeń

Paragraf na Drodze, 2/2022, 2022, s. 47 - 61

https://doi.org/10.4467/15053520PnD.22.010.16959

W artykule przedstawiono nową funkcjonalność programu V-SIM w wersji 5 i zwrócono uwagę na konieczność ujawniania wszelkich śladów na pojeździe i odzieży pieszego oraz wykorzystywania specjalistycznej wiedzy medyków sądowych, w celu jak najbardziej precyzyjnego ustalania pozycji pieszego w chwili uderzenia przez pojazd. Konfiguracja pozycji pieszego w modelu wielobryłowym zaimplementowanym w programie V-SIM oraz rzeczywiste sylwetki pojazdów 3D, mają fundamentalny wpływ na efekt symulacji potrącenia pieszego i jego pozderzeniowego przemieszczania się. Na przykładzie dwóch, dobrze udokumentowanych zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych, przedstawiono analizę symulacji i wrażliwości jej wyników na dane wejściowe pozycji pieszego oraz usytuowania jego kończyn dolnych i górnych. W podsumowaniu zwrócono uwag na elementy prawidłowego przygotowania symulacji w programie V-SIM 5.0, prowadzące do uzyskania miarodajnych wyników.

Czytaj więcej Następne

Krzysztof Wach

Paragraf na Drodze, 2/2022, 2022, s. 63 - 71

https://doi.org/10.4467/15053520PnD.22.011.16960

Celem pracy była analiza wpływu systemu aktywnej pokrywy komory silnika na obliczenia prędkości kolizyjnej samochodu, który potrącił pieszego. Jednym z coraz częściej stosowanych tego typu systemów jest tak zwana aktywna pokrywa komory silnika (ang. Active Hood, Pop-up Bonnet). Po wykryciu kontaktu przedniej części nadwozia z pieszym, sterownik systemu generuje sygnał inicjujący uniesienie pokrywy, najczęściej jej tylnej części. Działanie to zapewnia zwiększenie dystansu pomiędzy pokrywą a twardymi elementami znajdującymi się w komorze silnika, redukując obrażenia pieszego (zwłaszcza głowy). Zmiana położenia pokrywy w trakcie zderzenia może mieć wpływ na wartość zmierzonego na samochodzie zasięgu wrzucenia oraz rozwinięcia pieszego, czyli wielkości wykorzystywanych do szacowania prędkości kolizyjnej samochodu. W artykule dokonano teoretycznej analizy wpływu zadziałania systemu na wartość przyrostu rozwinięcia pieszego, a w konsekwencji na szacowaną wartość minimalnej prędkości uderzenia. Uzyskane wyniki wskazują, iż w niektórych przypadkach uniesienie pokrywy komory silnika może nieznacznie wpływać na szacowaną wartość prędkości kolizyjnej, nie powinno to mieć jednak istotnego wpływu na rezultaty prowadzonej analizy.

Czytaj więcej Następne

Wojciech Ambroszko

Paragraf na Drodze, 2/2022, 2022, s. 73 - 90

https://doi.org/10.4467/15053520PnD.22.012.16961

W artykule zaprezentowano wyniki badań parametrów ruchu osoby poruszającej się na różnych rodzajach rolek. Przeprowadzono analizę i ocenę wpływu konstrukcji rolek na osiągane parametry ruchu, w szczególności na prędkości, w aspekcie możliwości wykonywania rekonstrukcji i czasowo-przestrzennych analiz zdarzeń drogowych z udziałem osób poruszających się na rolkach. Badania zostały przeprowadzone na placu manewrowym oraz podczas przejazdów długodystansowych. Do badań wykorzystano urządzenie pomiarowe VBOX Sport. Uzyskane wyniki mogą być wykorzystane w rekonstrukcji wypadków drogowych. Na zakończenie, wykorzystując program V-Sim 5.0 przeprowadzono symulację upadku na rolkach, wskazując na wartości przyspieszeń i prędkości w chwili uderzenia głową o podłoże.

Czytaj więcej Następne

Mirosław Kędzierski

Paragraf na Drodze, 2/2022, 2022, s. 91 - 102

https://doi.org/10.4467/15053520PnD.22.013.16962

W niniejszym opracowaniu przedstawiono wyniki symulacji biomechanicznych, uzyskanych za pomocą programu V-SIM i PC-Crash. W opracowanych przykładach przyjęto jednakowe główne parametry symulacji oraz wykorzystano uniwersalne i rzeczywiste sylwetki nadwozi pojazdów. Porównania dokonano na podstawie przykładów o różnym stopniu złożoności.

Czytaj więcej Następne