FAQ

2024 Następne

Data publikacji: 29.05.2024

Licencja: CC BY  ikona licencji

Redakcja

Redaktor naczelny Orcid Piotr Ciępka

Zastępca redaktora naczelnego Orcid Adam Reza

Zawartość numeru

Prawo drogowe

Piotr Krzemień

Paragraf na Drodze, 1/2024, 2024, s. 7 - 39

https://doi.org/10.4467/15053520PnD.24.001.19681
Publikacja stanowi polemikę z artykułem Ł. Trzeciaka zamieszczonym w numerze 1/2023 czasopisma Paragraf na Drodze pod tytułem „Bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych w świetle znowelizowanych przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym”. Ukazano nieprawidłowość i nieprawdziwość przywołań niektórych treści, nieadekwat-ność niektórych przywołanych wyroków, na brak w istocie priorytetowej wykładni lingwistycznej w komentowanej publikacji oraz przede wszystkim brak zastosowania ścisłych dyrektyw wykładni przepisów o restrykcyjnym charakterze i błędne zdefiniowanie celu w wykładni funkcjonalnej. W polemice zaprezentowano też kilka nowych argumentów przemawiających za niedopuszczalnością wykładni prezentowanej przez Ł. Trzeciaka. Autor niniejszej polemiki konsekwentnie stoi na stanowisku, że pieszy „wchodzący” to taki, który przemieszcza się nad krawędzią przejścia oraz że z definicji ustąpienia pierwszeństwa wcale nie wynika, iż pieszy, zawsze ma przekroczyć przejście dla pieszych zanim wjedzie na nie pojazd.
Czytaj więcej Następne

Damian Iwanowicz, Jonatan Hasiewicz

Paragraf na Drodze, 1/2024, 2024, s. 41 - 66

https://doi.org/10.4467/15053520PnD.24.002.19682
Jest to ostatnia z trzech części artykułu, poświęcona tematyce prawidłowości zarządzania ruchem na drogach z uwzględnieniem sygnalizacji świetlnej. Zawiera ona prezentację i komentarz do wyników badań stosowania sygnałów nadawanych przez sygnalizatory S-2. Ponadto scharakteryzowano w niej problem prawidłowości lokalizowania w przestrzeni wlotu (planu sytuacyjnego na drodze) sygnalizatorów nadających sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką. Skomentowano również konflikt wynikający z definicji „obszaru skrzyżowania” w kontekście sterowania ruchem drogowym oraz możliwość stosowania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach, na których jeden z wlotów stanowi wlot drogi niepublicznej. Podsumowanie stanowią konkluzje autorów w kontekście wszystkich części artykułu wraz z zaleceniami dokonania zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz wynikających z niej akt wykonawczych.
Czytaj więcej Następne

Materiały szkoleniowe

Michał Konarzewski, Piotr Krzemień

Paragraf na Drodze, 1/2024, 2024, s. 67 - 81

https://doi.org/10.4467/15053520PnD.24.003.19683
W artykule przedstawiono problematykę stosowania popularnego wideorejestratora Videorapid 2A i zaproponowano autorskie rozwiązanie, które eliminuje konieczność zachowania stałej odległości między pojazdami w trakcie dokonywania pomiaru prędkości. Wykorzystanie takiego rozwiązania przez pojazdy policyjne wyeliminowałoby konieczność utrzymania stałej odległości między pojazdami, ponieważ prędkość pojazdu kontrolowanego może zostać obliczona nawet przy zmianie odległości między pojazdami. Elektroniczno-informatyczne rozwiązanie, będące nowoczesnym wideorejestratorem jazdy wykorzystującym laserowy czujnik odległości dodatkowo rozpoznaje numer rejestracyjny pojazdu, co pozwala na jego automatyczne sprawdzenie, np. w CEPiK.
Czytaj więcej Następne