FAQ

2016 Następne

Data publikacji: 18.05.2016

Licencja: Żadna

Zawartość numeru

Tianxiang Zhu, Gracjan Cimek

Gdańskie Studia Azji Wschodniej, Zeszyt 9, 2016, s. 90 - 104

https://doi.org/10.4467/23538724GS.16.007.5010

W stosunkach międzynarodowych idee mają znaczenie w funkcjonowaniu systemu międzynarodowego jako punkt odniesienia, uzasadnienia i legitymizacji aktywności aktorów. Kryzys dominującej pozycji Zachodu przejawia się m.in. w upowszechnianiu narracji aktorów niezachodnich dotyczącej zmian ładu międzynarodowego w XXI wieku. Ich wyrazem jest idea „sprawiedliwego porządku międzynarodowego”, do której nawiązują państwa rozwijające się, a szczególnie mocarstwa wschodzące. Celem artykułu jest przybliżenie chińskiej interpretacji idei sprawiedliwości w kontekście zmiany ładu międzynarodowego oraz możliwości i wyzwań stojących przed Państwem Środka w dążeniu do jej implementacji. Chińska Republika Ludowa, która osiągnęła status drugiej gospodarki świata, dąży do umocnienia swojej pozycji międzynarodowej i poszukuje adekwatnych uzasadnień dla tego procesu.

Czytaj więcej Następne

Jakub Łukaczyński

Gdańskie Studia Azji Wschodniej, Zeszyt 9, 2016, s. 139 - 152

https://doi.org/10.4467/23538724GS.16.010.5013

Królestwo Joseon, założone pod koniec XIV wieku przez monarchów z dynastii Yi, było głęboko skonfucjanizowane, co znalazło odzwierciedlenie w przyjętym modelu społeczeństwa, administracji i prawa. Chiny miały znaczący wpływ na kształtowanie się instytucji politycznych w królestwie Joseon oraz pozostały źródłem dominującej ideologii, nawet jeśli w pewnym stopniu nastąpiła jej indygenizacja.  Przybliżając podstawowe informacje na temat konfucjanizmu, królestwa Joseon oraz myśli prawniczej w reprezentatywnym okresie (1392–1485), autor skupił się na czterech głównych zagadnieniach: wprowadzeniu konfucjanizmu do Korei; powodach, z jakich władcy Joseon opierali się na konfucjanizmie; wpływie światopoglądu konfucjańskiego na myśl prawną oraz skutkach przyjęcia konfucjanizmu jako najważniejszej ideologii państwa koreańskiego.
Konfucjanizm dotarł do Korei z Chin ze względu na bliskość geograficzną oraz wpływy kulturowe i został przyjęty jako atrakcyjna myśl polityczna. Władcy Joseon wykorzystywali założenia konfucjanizmu w celu uzasadnienia zmian dynastii i zaakceptowali go jako filozofię dla nowego modelu społecznego. System normatywny w Joseon był wzorowany głównie na chińskim prawie i pomógł zachować nową ideologię narodową.
Ocena, czy wpływy konfucjanizmu na prawo koreańskie powinny być oceniane pozytywnie, czy negatywnie, jest niejednoznaczna. Dla współczesnych ludzi Zachodu nierówności społeczne i prawne, brak wolności oraz autorytaryzm mogą się wydawać sprzeczne z zasadą rządów prawa, jednak okres wczesnego królestwa Joseon był czasem ogromnego rozwoju kultury, był koreańskim „złotym wiekiem”, oferującym stabilny porządek społeczny i harmonię

Czytaj więcej Następne

Recenzje

Gdańskie Studia Azji Wschodniej, Zeszyt 9, 2016, s. 178 - 188

Jan Rowiński, Wojciech Jakóbiec, System konstytucyjny i przedstawicielski Specjalnego Administracyjnego Regionu ChRL Makau, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2012, ss. 76 (Magdalena Łągiewska)

Willy Wo-Lap Lam, Chinese Politics in the Era of Xi Jinping. Renaissance, Reform, or Retrogression?, Routledge, New York–London 2015, ss. 323 (Bogdan Góralczyk)

Xi Jinping, Innowacyjne Chiny, Wydawnictwo Kto Jest Kim, Warszawa 2015, ss. 437 (Marta Dargas)

Czytaj więcej Następne

Sprawozdania

Gdańskie Studia Azji Wschodniej, Zeszyt 9, 2016, s. 189 - 200

Ogólnopolskie Studenckie Warsztaty Sinologiczne „Sinowarsztaty”, Gdańsk, 15–17 kwietnia 2016 r. (Maria M. Sztuka, Magdalena Orłowska, Marcin Damek)

Działalność Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego w 2015 r. (Kamil Zeidler)

Czytaj więcej Następne