FAQ

Geoinformatica Polonica

Logotyp Polskiej Akademii Umiejętności

Informacje dla Autorów

Zaproszenie do publikowania

Redakcja czasopisma Geoinformatica Polonica zaprasza do zgłaszania tekstów naukowych, o charakterze badawczym lub przeglądowym, stanowiących krytyczną refleksję nad współczesnymi zagadnieniami z zakresu szeroko pojętej geoinformatyki – zarówno o zasięgu lokalnym, jak i międzynarodowym.

Geoinformatica Polonica jest rocznikiem, w którym artykuły publikowane są w języku angielskim.

Autor przesyła pracę do Redakcji elektronicznie poprzez Panel Redakcyjny czasopisma.

Po otrzymaniu recenzji Autor przesyła do Redakcji egzemplarz pracy poprawiony zgodnie z uwagami Recenzentów i pisemnym ustosunkowaniem się do uwag Recenzentów. Warunkiem przyjęcia artykułu do druku jest otrzymanie dwóch pozytywnych recenzji. W przypadku otrzymania jednej negatywnej recenzji powoływany jest trzeci Recenzent. Ostateczną decyzję, które artykuły zostaną przeznaczone do publikacji, podejmuje Redaktor Naczelny.

Za przesłanie, recenzję, publikację i przetwarzanie artykułu nie są wymagane żadne opłaty.

Wysyłanie publikacji

Aby dodać propozycję artykułu do czasopisma należy nacisnąć przycisk „zgłoś tekst” na stronie czasopisma Geoinformatica Polonica”. Autorzy, którzy nie mają założonego konta w systemie powinni dokonać rejestracji na stronie Panelu Redakcyjnego Geoinformatica Polonica. Po wypełnieniu formularza rejestracji, pod podany adres e-mail zostanie wysłana wiadomość zawierająca hasło i potwierdzająca poprawność wpisanego adresu e-mail Autora.

Po zalogowaniu się do systemu i kliknięciu przycisku „przesyłanie tekstów”, pojawi się pięć zakładek służących wpisaniu niezbędnych elementów artykułu, tj.:


Zakładka 1. Start

Na tym polu należy potwierdzić oświadczenie dotyczące praw autorskich oraz informację, że tekst spełnia wymogi stylistyczne i bibliograficzne wyznaczone w wytycznych dla Autora. Można także wybrać język zgłoszenia, którym Autor chciałby posługiwać się na platformie, a także napisać krótką wiadomość do Redaktora.

Zakładka 2. Prześlij plik

W tym miejscu należy wgrać pliki, które należy przesłać do wydawnictwa:

·         manuskrypt (w formacie .doc lub .docx) zawierający: dane osobowe Autorów: imiona, nazwiska, numer ORCID, afiliację, a także adresy miejsca pracy Autorów: pocztowy i internetowy, utworzony według uwag edytorskich (wytyczne. docx / guidelines. docx) i sformatowany według szablonu (template.docx),

·         pliki zawierające materiał graficzny, tj. rysunki, wykresy, mapy i schematy w odpowiednio wysokiej rozdzielczości (rozdzielczość 300 dpi lub wyższa) – akceptowane są popularne formaty, jednak preferowane są tiff, jpeg, png….

Zakładka 3. Wprowadź metadane

Należy podać: nazwiska i adresy mailowe Autorów, tytuł artykułu, streszczenie i słowa kluczowe -  w języku angielskim, a w przypadku Autorów polskojęzycznych także w języku polskim. Streszczenie powinno zawierać od 200 do 400 słów. Należy podać od 4 do 6 słów kluczowych.

Zakładka 4. Potwierdź

Ten etap procedury jest potwierdzeniem, że zgłoszenie zostało umieszczone na serwerze i jest gotowe do wysłania. Aby zatwierdzić ostatecznie wysłanie artykułu do redakcji, należy kliknąć ikonkę "Zakończ proces zgłaszania tekstu" – wtedy pod adres e-mail podany przez Autora podczas rejestracji zostanie wysłane przez system potwierdzenie otrzymania pracy (co nie jest to równoznaczne ze skierowaniem pracy do recenzowania ani przyjęciem jej do druku).

Zakładka 5. Następne kroki

Zakładka ta zawiera informacje o zakończeniu procedury zgłaszania tekstu.

Wytyczne edytorskie

Artykuły zgłaszane do Redakcji w postaci sformatowanej według wytyczne edytorskich (wytyczne. docx / guidelines. docx), powinny zawierać:

  • tytuł pracy (title) w języku angielskim i polskim,
  • 4–6 słów kluczowych (keywords) w języku angielskim i polskim, pomocnych przy indeksacji i wyszukiwaniu,
  • streszczenie pracy (abstract) w języku angielskim i polskim, które powinno zawierać niezbędne informacje na temat pracy: cele, materiał i metodologię, główne wyniki oraz wnioski; streszczenie powinno być pozbawione cytowań; objętość streszczenia powinna wynosić między 200 a 400 słów.
  • tekst główny pracy naukowej, w języku angielskim, obejmujący rozdziały: Introduction (wprowadzenie z celem, hipotezą badawczą i kwerendą literatury), Materials (opis użytych danych i obszaru badań), Methods (opis zastosowanych metod badawczych), Results (prezentacja wyników), Discussion (dyskusja), Conclusions or Summary (wnioski lub podsumowanie) and References (piśmiennictwo),
  • tabele (tables) w programie Microsoft Word, o treści w języku angielskim, wraz podpisami w języku angielskim (Table 1) oraz polskim (Tabela 1) umieszczone jak najbliżej ich pierwszego cytowania; szerokość tabeli nie może przekraczać 17 cm
  • rysunki (figures) z angielskim tekstem wraz podpisami w języku angielskim (Fig. 1) oraz polskim (Ryc. 1) umieszczone jak najbliżej ich pierwszego cytowania,
  • bibliografia (references) utworzona według numerycznego systemu vancouverskiego,
  • oświadczenie o źródłach finansowania badań (funding statement),
  • ewentualne podziękowanie (acnowledgements) za wszelkie udzielone wsparcie, które nie jest objęte w innych częściach pracy, a dotyczące wkładu autora lub finansowania, np. wsparcie administracyjne lub techniczne.

Tekst pracy należy pisać czcionką typu Times New Roman 12 pkt, w szablonie (template.docx) w programie Microsoft Word, dopuszcza się stosowanie wyróżnień w tekście, np. kursywę i pogrubienie tekstu, ale bez podkreślania liter, wyrazów i zdań. Całkowita objętość artykułu powinna wynosić od 10 do 15 stron. Obowiązuje transliteracja tekstu na litery alfabetu łacińskiego.

W trakcie wpisywania tekstu należy przestrzegać następujących zasad:

  • nie kończyć poszczególnych wierszy klawiszem Enter,
  • nie stosować wcięć akapitowych za pomocą tabulatora i spacji,
  • poszczególne akapity można rozdzielać wstawiając jedną pustą linie,
  • nie dzielić ręcznie wyrazów,
  • nie justować poszczególnych linii akapitu za pomocą klawisza spacji,
  • nie rozspacjowywać wyrazów (np. t y t u ł).

Rysunki, wykresy, mapy i schematy (figures, plots, maps, schemes) nie mogą mieć rozmiaru większego niż: 17 cm szerokości i 19 cm wysokości. Obrazy bitmapowe zapisane w formacie gif, tiff, jpeg powinny mieć rozdzielczość minimum 300 dpi. Dopuszczalne są również następujące formaty plików graficznych *.CGM, *.PCX, *.CDR. Autorzy publikacji są odpowiedzialni za uzyskanie zgody na opublikowanie danych, rysunków lub zdjęć, które już są objęte prawami autorskimi.

Jednostki. Należy stosować jednostki SI (Międzynarodowy Układ Jednostek) np. m3·s–1 (a nie m3/s). Jeśli to możliwe, jednostki imperialne, zwyczajowe amerykańskie i inne należy przeliczyć na jednostki SI.

Równania: Równania powinny być edytowalne przez redakcję – zapisywane w edytorze równań firmy Microsoft lub dodatku MathType. Równania należy numerować kolejno w nawiasach, po prawej stronie.

Symbole wielkości fizycznych we wzorach i powołaniach na nie w tekście należy pisać pismem pochyłym, natomiast symbole algebraiczne – pismem prostym.

Bibliografia

Spis literatury powinien zawierać minimum 10 pozycji. Zaleca się cytowanie pozycji literatury istotnych dla tematu badań. Obowiązuje transliteracja pozycji bibliograficznych na litery alfabetu łacińskiego.

Bibliografia (references) powinna zostać utworzona według numerycznego systemu vancouverskiego.

W tym przypadku literatura powinna być ponumerowana według kolejności występowania w tekście (łącznie z podpisami tabel i legendami rycin) i umieszczona indywidualnie na końcu manuskryptu, tzn. w tekście, po cytacie, należy umieścić w nawiasie kwadratowym liczbę (lub liczby), która jest odnośnikiem do konkretnego przypisu (lub kilku przypisów) w bibliografii umieszczonej na końcu pracy, na przykład: …tu jest cytowany tekst [1,3-5] lub …zdaniem Kowalskiej [2]…

Spis literatury należy zestawić zgodnie z kolejnością odnośników w tekście (czyli według kolejności powołań w tekście) w następujący sposób: nazwiska autorów, inicjały imion; rok wydania, gdy w danym roku jest wydanych więcej prac tego samego autora, po roku należy oznaczyć poszczególne pozycje a, b, c itd.; tytuł pracy; skrót bibliograficzny wydawnictwa i miejsce wydania, numer tomu, zeszytu oraz numery stron np.:

Artykuł

Author 1, A.B.; Author 2, C.D. Title of the article. Abbreviated Journal Name Year, Volume, page range.

Rozdział w książce

Author 1, A.; Author 2, B. Title of the chapter. In Book Title, 2nd ed.; Editor 1, A., Editor 2, B., Eds.; Publisher: Publisher Location, Country, 2007; Volume 3, pp. 154–196.

Książka

Author 1, A.; Author 2, B. Book Title, 3rd ed.; Publisher: Publisher Location, Country, 2008; pp. 154–196.

Praca niepublikowana

Author 1, A.B.; Author 2, C. Title of Unpublished Work. Abbreviated Journal Name year, phrase indicating stage of publication (submitted; accepted; in press).

Referat na konferencji

Author 1, A.B.; Author 2, C.D.; Author 3, E.F. Title of Presentation. In Proceedings of the Name of the Conference, Location of Conference, Country, Date of Conference (Day Month Year).

Praca dyplomowa

Author 1, A.B. Title of Thesis. Level of Thesis, Degree-Granting University, Location of University, Date of Completion.

Strona internetowa

Title of Site. Available online: URL (accessed on Day Month Year).

Korekta językowa, tłumacz

Nadesłane artykuły do Geoinformatica Polonica powinny być napisane w poprawnym i zrozumiałym języku angielskim, i wymagać jedynie niewielkiej redakcji języka angielskiego przed publikacją – czasopismo zapewnia drobną redakcję w języku angielskim przez redaktora językowego.

Przed przesłaniem artykułu do publikacji istnieje możliwość odpłatnego tłumaczenia przesłanych artykułów specjalistycznych w języku polskim na język angielski oraz korekt treści artykułów uwzględniających uwagi Recenzentów. W tym celu należy kontaktować się z Redaktorem językowym.

Umowy, formularze

Autor powinien skopiować umowę licencyjną z niniejszej strony (zakładka Umowy i Formularze), a następnie uzupełnioną i wydrukowaną umowę, z własnoręcznym podpisem Autora, wysłać przez Panel Redakcyjny czasopisma.


Dane osobowe Autora zawarte w umowie są
przetwarzane na potrzeby jej realizacji i na czas niezbędny do realizacji umowy, a po tym czasie aż do przedawnienia roszczeń, które mogą być podnoszone w związku z nią. Dane mogą być przekazywane podmiotom zajmującym się obsługą techniczną i IT na rzecz Administratora Danych, którym jest Polska Akademia Umiejętności. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo żądania dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych i prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. We wszelkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych: iodo@pau.krakow.pl. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie PAU.  

Procedura redakcyjna

Ocena wstępna

Otrzymane manuskrypty są najpierw sprawdzane przez Redakcję zgodnie z wymogami i polityką Geoinformatica Polonica. Niekompletne manuskrypty, które nie są przygotowane według zaleceń czasopisma, mogą zostać odesłane do Autorów z sugestiami wprowadzenia poprawek. Autorzy otrzymują numer referencyjny po zarejestrowaniu manuskryptu w Redakcji. Redaktor zapoznaje się z każdym otrzymanym manuskryptem, a następnie: wysyła go do Recenzentów, odrzuca rękopis lub zwraca Autorom z sugestiami dotyczącymi korekty prezentacji danych.

W ramach procesu przesyłania w Systemie Redakcyjnym, Autorzy potwierdzają oryginalność artykułu, ważność autorstwa, przeniesienie praw autorskich oraz zapewniają zgodność z procesem recenzji.

Redakcja stosuje procedurę antyplagiatową.

Redakcja powinna przekazać autorowi informację o zakładanym maksymalnym czasie procedowania artykułu.


Rekomendacja Recenzentów

Autorzy mogą rekomendować potencjalnych Recenzentów. Jeżeli jednak Redaktorzy czasopisma Geoinformatica Polonica stwierdzą naruszenie zasady konfliktu interesów, tacy recenzenci nie będą brani pod uwagę. Także Recenzenci proszeni są o zgłaszanie wszelkich konfliktów interesów.

Autorzy mogą także wpisać nazwiska potencjalnych Recenzentów, których chcą wykluczyć z procesu recenzowania swojego manuskryptu, na etapie wstępnego przesyłania. Redakcja uwzględni te prośby, o ile nie przeszkodzi to w obiektywnej i wnikliwej ocenie zgłoszenia.


Podpisanie umowy licencyjnej

Geoinformatica Polonica wymaga podpisania umowy licencyjnej, co oznacza, że prawa autorskie nie są przekazywane (cesja praw), a jest udzielana licencja niewyłączna do tekstów. W praktyce oznacza to, że autorzy zachowują prawa autorskie do swoich tekstów po podpisaniu umowy. Manuskrypt zostanie poddany procesowi Recenzji po podpisaniu umowy licencyjnej.


Proces recenzji

Zarejestrowane manuskrypty, po przejściu wstępnej weryfikacji, są wysyłane co najmniej do dwóch niezależnych Recenzentów spoza jednostki, w której zatrudniony jest Autor w celu oceny naukowej. Proces recenzji w Geoinformatica Polonica jest poufny (podwójnie ślepy), co oznacza, że Autor i Recenzent pozostają wobec siebie anonimowi.

Recenzja ma formę pisemną i kończy się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia.

Nazwiska Recenzentów współpracujących z czasopismem są umieszczone na stronie internetowej oraz w wersji drukowanej czasopisma. Recenzenci uzyskują pisemne potwierdzenie wykonania recenzji przez Panel Redakcyjny czasopisma.

Podczas oceny manuskryptu Recenzent rozpatruje następujące aspekty:

  • Czy tytuł opracowania odpowiada jego treści?
  • Czy uzyskane wyniki stanowią poszerzenie dotychczasowej wiedzy?
  • Czy zastosowane metody są odpowiednie, a materiał wykorzystany do badań jest wystarczający?
  • Czy wyniki są odpowiednio zinterpretowane oraz opracowane statystycznie, a także właściwie przedstawione w tabelach i na rysunkach?
  • Czy dokonana została kwerenda literatury mająca na celu zapoznanie czytelnika z aktualnym stanem wiedzy w rozpatrywanym problemie badawczym?
  • Czy poprawnie zastosowano jednostki miar?
  • Czy streszczenie przedstawia istotę pracy?
  • Czy język angielski jest poprawny i zrozumiały?


Po otrzymaniu recenzji, Autorzy powinni uwzględnić wszystkie sugestie Recenzentów, a dodatkowo ustosunkować się pisemnie do wszystkich uwag, a w szczególności do tych, z którymi się nie zgadzają (jeśli takie wystąpią). Recenzje nie są ujawniane publicznie. Raporty z recenzji są dostępne dla Autorów (po anonimizacji) i Redakcji czasopisma. Nie istnieje żadna bezpośrednia interakcja pomiędzy Autorami, a Recenzentami.


Akceptacja

Jeśli jedna z dwóch recenzji jest negatywna, Redaktor Naczelny kieruje artykuł do trzeciego Recenzenta.

Aby wspomóc Redaktora Naczelnego w podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej przyjęcia artykułu do druku, Recenzent powinien przekazać Redaktorom jak najwięcej informacji. Recenzja która jasno przedstawia powody zarówno za, jak i przeciw publikacji, ma zatem taką samą lub nawet większą wartość, jak recenzja zawierająca jedynie bezpośrednią rekomendację.

Redaktor przekazuje Autorom jedną z decyzji:
  • tekst może zostać przyjęty po uwzględnieniu drobnych poprawek,
  • tekst będzie rozważany ponownie po wprowadzaniu gruntownych zmian– w takiej sytuacji akceptacja manuskryptu będzie ponownie rozważana po przysłaniu przez Autorów poprawionego tekstu wraz ze szczegółowymi odpowiedziami na komentarze Recenzenta (w określonym przez Redaktora czasie).
  • tekst zostaje odrzucony ale Redakcja wyraża zachętę do ponownego przesłania artykułu po przeprowadzeniu dalszych eksperymentów – taka sytuacja może wystąpić, gdy w artykule niezbędne wykonanie jest wykonanie dodatkowych eksperymentów lub obliczeń na poparcie wniosków,
  • tekst zostaje odrzucony, jeżeli artykuł zawiera poważne wady, nie zawiera żadnego oryginalnego wkładu i zostaje odrzucony bez propozycji ponownego przesłania do czasopisma.

W przypadku odrzucenia manuskryptu Autorom przysługuje prawo odwołania się, jeśli uznają, że Recenzenci nie zrozumieli lub nie docenili niektórych punktów manuskryptu – w takiej sytuacji Redakcja zadecyduje czy istnieją podstawy do ponownego rozpatrzenia manuskryptu.


Autor ma obowiązek wykonać i odesłać korektę autorską w terminie ustalonym przez Redakcję.

Po ostatecznej akceptacji manuskrypt zostanie poddany profesjonalnej redakcji, redakcji w języku angielskim, korekcie autorskiej, ostatecznym poprawkom, paginacji i publikacji na stronie internetowej Geoinformatica Polonica.


Wycofania

Manuskrypt może zostać wycofany przez Autorów (gdy badacze zorientują się że w tekście wystąpił błąd) lub przez Redakcję która stwierdzi, że ​​badania zostały opublikowane wcześniej gdzie indziej (bez odwołania w tekście), wnioski są niewiarygodne, tekst narusza prawa autorskie, Autorzy złamali procedury etyki zawodowej lub nie przestrzegali przepisów prawa albo gdy została naruszona zasada konfliktu interesów Autorów, Recenzentów lub Redaktorów. Artykuł może być wycofany przez Autora do momentu wykonania korekty autorskiej tekstu.

Brak opłat za publikowanie

Czasopismo nie pobiera opłat za złożenie, publikację, recenzję, procedowanie artykułów.

Czas procedowania manuskryptów

Średni czas, w jakim publikowany jest artykuł: 26 tygodni.