Przebić się – postulat (nowej) strategii lekturowej. Czytając propedeutycznie Lecha Witkowskiego Uroszczenia i transaktualność w humanistyce
Wybierz format
RIS BIB ENDNOTEPrzebić się – postulat (nowej) strategii lekturowej. Czytając propedeutycznie Lecha Witkowskiego Uroszczenia i transaktualność w humanistyce
Data publikacji: 14.09.2023
Polska Myśl Pedagogiczna, IX (2023), Numer 9/1 Pedagogika konserwatywna, s. 257-272
https://doi.org/10.4467/24504564PMP.23.015.18244Autorzy
Przebić się – postulat (nowej) strategii lekturowej. Czytając propedeutycznie Lecha Witkowskiego Uroszczenia i transaktualność w humanistyce
Tekst stanowi autorskie wprowadzenie do lektury książki Lecha Witkowskiego Uroszczenia i transaktualność w humanistyce. Florian Znaniecki: dziedzictwo idei i jego pęknięcia (Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2022). Książka ta jest odczytywana z użyciem ramy interpretacyjnej skonstruowanej na bazie kategorii przebijania się. Chodzi o przedzieranie się przez blokady recepcyjne, które uniemożliwiają wartościowy i możliwie pełny kontakt z dziełem klasyka w kulturze symbolicznej. Przeszkody w recepcji dokonań Floriana Znanieckiego, które są tu brane pod uwagę, to: rozległość i skomplikowanie dorobku, pomniejszające strategie lekturowe, słabe punkty badanej myśli, przesłony społeczno-historyczne, bariery współczesnych praktyk akademickich, puste miejsca dyscyplinarne, wyobrażenia o dziele jako całości w znaczeniu sfinalizowanej i przez to zamkniętej przeszłości. Ostatecznie książka Witkowskiego jest prezentowana jako zaproszenie do teoretycznej – a nie na przykład biograficznej – lektury dzieła Znanieckiego, stawiające zaproszonych w kłopotliwym, ale ożywczym położeniu.
Dziedzictwo idei i pęknięcia międzypokoleniowe w pedagogice polskiej. Wprowadzenie do problemu, red. Lech Witkowski. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2019.
Godlewski, Grzegorz. Lekcja kryzysu. Źródła kulturalizmu Floriana Znanieckiego. Warszawa: Wydawnictwo KR, 1997.
Liang, Lawrence, James, Monica, Sheikh, Danish, Trautwein, Amy. Niewidzialne biblioteki, tłum. Jacek Dehnel. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2022.
Nawroczyński, Bogdan. Oddech myśli. Archiwalia główne, wybór, komentarz i red. nauk. Lech Witkowski. Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2020.
Nycz, Ryszard. Kultura jako czasownik. Sondowanie nowej humanistyki. Warszawa: Instytut Badań Literackich PAN, 2017.
Szacki, Jerzy. Znaniecki. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1986.
Witkowski, Lech. Humanistyka stosowana. Wirtuozeria, pasje, inicjacje. Profesje społeczne versus ekologia kultury. Kraków – Dąbrowa Górnicza: Impuls, Wyższa Szkoła Biznesu, 2018.
Witkowski, Lech. Niewidzialne środowisko. Pedagogika kompletna Heleny Radlińskiej jako krytyczna ekologia idei, umysłu i wychowania. O miejscu pedagogiki w przełomie dwoistości w humanistyce. Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2014.
Witkowski, Lech. Przełom dwoistości w pedagogice polskiej. Historia, teoria, krytyka. Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2013.
Witkowski, Lech. Uroszczenia i transaktualność w humanistyce. Florian Znaniecki: dziedzictwo idei i jego pęknięcia. Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2022.
Zna iecki, Florian. „Humanizm i poznanie” i inne pisma filozoficzne. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1991.
Informacje: Polska Myśl Pedagogiczna, IX (2023), Numer 9/1 Pedagogika konserwatywna, s. 257-272
Typ artykułu: Artykuł recenzyjny (recenzja naukowa)
Tytuły:
Przebić się – postulat (nowej) strategii lekturowej. Czytając propedeutycznie Lecha Witkowskiego Uroszczenia i transaktualność w humanistyce
Uniwersytet Śląski w Katowicach, Bankowa 12, 40-007 Katowice
Publikacja: 14.09.2023
Status artykułu: Otwarte
Licencja: CC BY
Udział procentowy autorów:
Korekty artykułu:
-Języki publikacji:
PolskiLiczba wyświetleń: 492
Liczba pobrań: 319
Sugerowane cytowania: Chicago