- Prosimy nadsyłać artykuły w plikach.doc lub .rtf (nie .docx), pisane czcionką Times New Roman, rozmiar 12 z odstępem między wierszami 1,5; wyjustowane. Natomiast tabele i wszelkie napisy w wykresach prosimy redagować czcionką Times New Roman, rozmiar 10, odstęp między wierszami 1. Tytuły tabel i wykresów – czcionka Times New Roman wytłuszczona, rozmiar 10, odstęp między wierszami 1.
- Przypisy, odsyłacze i noty bibliograficzne
W Teorii Polityki stosujemy harwardzki system odsyłania do literatury, według instrukcji:
- Bernard, J. (1950). “The Validation of Normative Social Theory”. The Journal of Philosophy, 47 (17), pp. 481-493.
- Książka
Skinner, Q. (1978). Foundations of Modern Political Thought, Cambridge: Cambridge University Press.
- Rozdział w dziele zbiorowym
Krauz-Mozer, B. (2011). „Teoretyzowanie w politologii u progu XXI wieku”. In: Czym jest teoria w politologii?, Z. Blok (ed.). Warszawa: Dom Wydawniczy Elipsa.
- Artykuł na stronie internetowej
Radecki, M., Gherghina, S. (2015). “Objective and Subjective Party Leadership Selection: Regulations, Activists, and Voters in Poland”. European Politics and Society, http://dx.doi.org/10.1080/2374118.2015.1072342 (accessed: 16.10.2015).
- Ponadto przestrzegamy następujących zasad:
- W tekście głównym tytuły artykułów, książek, audycji i programów RTV piszemy antykwą w cudzysłowie.
- Tytuły czasopism i skróty od nich zawsze piszemy kursywą, bez cudzysłowu.
- Inicjały podwójnych imion podajemy bez spacji, np. W.M. Kajtoch
- „Tom” – skrót: t., „strona” – skrót: s.
- Przypominamy o podawaniu stron w odsyłaczach, a w bibliografii o podawaniu stron, na których wydrukowano artykuł w czasopiśmie lub pracy zbiorowej.
- Opuszczenia tekstu w [...].
- Wszystkie mniejsze cytaty – antykwą w cudzysłowach. Tak też mniejsze i większe cytaty w recenzjach.
- Większe (od trzech zdań) cytaty w bloczku petitowym, antykwą, akapity w bloczku bez wcięć.
- Kursywą piszemy także słowa obcojęzyczne i stosujemy ją w sytuacji, kiedy piszemy o poszczególnych leksemach czy wyrażeniach (np. rzeka, mysz, brzoza to rzeczowniki). Natomiast pisząc o znaczeniach, stosujemy „łapki” – ‘…’.
- Wewnętrzne cudzysłowy „«...»”.
- Osobno numerujemy tabele, wykresy, rysunki. Każda tabela, każdy wykres czy rysunek powinien być zatytułowany, np.
Tabela 1. List of abbreviations
- Odsyłacze do treści tabel lub wykresów oznaczamy w tabelach „gwiazdkami”. Przypisy czy uwagi do danej tabeli (wykresu) umieszczamy bezpośrednio pod tabelą lub wykresem. Numery tabel i wykresów przywoływane w tekście bez kropek (np. w tabeli 1 przedstawiono).
- Do tekstu artykułu prosimy dołączyć:
- informację o afiliacji autora;
- zwięzłe streszczenie po polsku i po angielsku (w tym drugim powinien zostać podany po angielsku także tytuł streszczanego artykułu- każde streszczenie do 1 tysiąca znaków);
- polskie i angielskie słowa kluczowe (przynajmniej po pięć).
- Ilustracje
W razie konieczności przedrukowania ilustracji prosimy dołączać do nich oficjalne oświadczenia o udostępnieniu prawa do publikacji wystawione przez właścicieli praw autorskich. W razie niemożności ich zdobycia radzimy rysunki zastępować ich opisem i odnośnikiem do internetowej publikacji danego rysunku na stronie WWW o odpowiedniej stabilności i długowieczności.
- Inne uwagi
Przesłanie artykułu do redakcji oznacza zgodę na jego publikację zarówno w formie tradycyjnej (na papierze), jak i w Internecie. Druk następuje jednak dopiero po uzyskaniu pozytywnych recenzji oraz podpisaniu stosownej umowy z Wydawnictwem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania niezbędnych skrótów i zmian adiustacyjnych.
Ghostwriting i guest autorship: Z "ghostwriting" mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji. Z „guest authorship” („honorary authorship”) mamy do czynienia wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji. Aby przeciwdziałać przypadkom "ghostwriting" i "guest autorship" redakcja czasopisma wprowadza następujące procedury:
- Redakcja wymaga od autorów publikacji ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji, kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji), przy czym główną odpowiedzialność ponosi autor zgłaszający manuskrypt.
- "Ghostwriting" i "guest autorship" są przejawem nierzetelności naukowej, a wszelkie wykryte
przypadki będą demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia edytorów naukowych itp.).
- Redakcja wymaga informacji o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów („financial disclosure”).
- Redakcja dokumentuje wszelkie przejawy nierzetelności naukowej, zwłaszcza łamania i naruszania zasad etyki obowiązujących w nauce.
Adres redakcji:
Teoria Polityki
Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ
Ul. W. Reymonta 4, pok. 422
30-059 Kraków