Procedura recenzowania tekstów przesyłanych do publikacji w czasopiśmie Problems of Forensic Sciences uwzględnia zalecenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczące dobrych praktyk w procedurach recenzyjnych w nauce. W redakcji PFS obowiązuje następujący tryb postępowania:
- Kwalifikacja artykułu do recenzji przez Komitet Redakcyjny PFS pod kątem spełniania następujących wymagań:
- objętość nie większa niż 1 arkusz wydawniczy;
- streszczenie w języku angielskim, nie może ono przekroczyć 20 wersów;
- słowa kluczowe w języku angielskim (3–6 słów);
- afiliacje wszystkich autorów wraz z adresem mailowym, adresem pocztowym do korespondencji i telefonem kontaktowym autora odpowiedzialnego za korespondencję;
- wypełnione przez wszystkich współautorów formularze oświadczenia o wkładzie poszczególnych autorów w powstanie publikacji z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. kto jest autorem koncepcji, założeń, metod itp. wykorzystywanych przy przygotowywaniu publikacji (jest to tzw. procedura zapobiegająca ghostwriting i ghost authorship), a odpowiedzialność za prawdziwość oświadczenia spada na autora zgłaszającego tekst.
- Wstępnej kwalifikacji artykułów do recenzji dokonują redaktorzy tematyczni będący członkami Komitetu Redakcyjnego PFS.
- Do oceny artykułu powołuje się dwóch niezależnych recenzentów polskich i (lub) zagranicznych.
- Autorzy nadsyłający swoje prace powinni załączyć do wiadomości listę co najmniej czterech sugerowanych recenzentów wraz z ich danymi kontaktowymi. Redakcja zastrzega sobie jednak swobodę w ostatecznym wyborze recenzentów.
- Recenzenci są kompetentni w danej dziedzinie oraz posiadają odpowiedni dorobek naukowy.
- Recenzenci nie są afiliowani przy tej samej placówce, z której pochodzą autorzy.
- Redakcja stosuje zasadę double blind review i przestrzega, aby recenzenci i autorzy nie znali swoich tożsamości.
- W przypadku, gdy grono specjalistów w danej dziedzinie jest zbyt wąskie, aby zachować zasadę zawartą w punkcie 5. lub 6., może mieć miejsce odstępstwo od tej zasady. Wówczas recenzenci proszeni są o podpisanie oświadczenia o niewystępowaniu konfliktu interesów (tj. pokrewieństwa do drugiego stopnia, związków prawnych, relacji osobistych, relacji podległości zawodowej lub bezpośredniej współpracy naukowej w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji).
- Redakcja pozostawia recenzentom swobodę w podjęciu decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu tekstu do recenzji.
- Recenzenci są zobowiązani do poufności aż do momentu publikacji recenzowanego tekstu.
- Wzór formularza recenzji znajduje się na stronie internetowej w zakładce „Umowy, formularze”.
- Recenzent przekazuje Redakcji PFS recenzję sporządzoną w postaci elektronicznej oraz w formie papierowej z odręcznym podpisem, która przechowywana jest w Redakcji przez 2 lata. Recenzja powinna kończyć się jednoznacznym wnioskiem o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu artykułu do publikacji.
- Redakcja nie przyjmuje recenzji, które nie spełniają merytorycznych i formalnych wymagań recenzji naukowej i nie są zgodne z przesłanym wzorem recenzji.
- Uwagi recenzenta przekazywane są autorowi recenzowanego tekstu, który ma obowiązek uwzględnić zalecenia recenzentów i poprawić tekst. Natomiast recenzentom przysługuje prawo do powtórnej weryfikacji poprawionego tekstu.
- Jeśli autor nie zgadza się z konkluzjami recenzenta, ma prawo do ustosunkowania się do nich. Autor akceptuje, że nieprzyjęcie uwag recenzenta może skutkować odrzuceniem artykułu. Ostateczną decyzję o publikacji tekstu podejmuje Redaktor Naczelny przy wsparciu członków Komitetu Redakcyjnego PFS na podstawie analizy uwag i konkluzji zawartych w recenzji wraz z ewentualnymi odpowiedziami na nie autora tekstu i ostatecznej wersji tegoż tekstu dostarczonej przez autora.
- Wersją podstawową publikacji jest forma drukowana. Autor, wyrażając zgodę na druk tekstu w Problems of Forensic Sciences, godzi się jednocześnie na publikację wersji elektronicznej on-line na stronie Wydawnictwa.
- Raz w roku Redakcja PFS zamieszcza w wersji drukowanej, a w sposób ciągły na stronie internetowej, uaktualnioną pełną listę recenzentów, z którymi współpracuje.