FAQ

Informacje o Czasopiśmie

Misja i cele

„Kultura Słowian. Rocznik Komisji Kultury Słowian PAU” to interdyscyplinarne czasopismo naukowe, publikujące studia z dziedziny kultury i literatur narodów słowiańskich. Dyscyplinami wiodącymi są w nim zatem literaturoznawstwo i  nauki o kulturze i religii. Do dyscyplin pozostałych, reprezentowanych przez czasopismo należą: historia, językoznawstwo, nauki teologiczne, filozofia.  nauki o sztuce, politologia, a także archeologia.


Unikatowy charakter czasopisma związany jest z faktem, że wydawane w nim są prace autorstwa slawistów krajowych i zagranicznych, którzy przedstawiają wyniki swoich badań na posiedzeniach Komisji Kultury Słowian PAU, w ramach realizowanego corocznie przez nią tematu, wpisującego się w cykle tematyczne poświęcone kulturom narodów słowiańskich z obszarów: Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Bułgarii, Serbii, Chorwacji, Macedonii, Słowacji, Czech. Do publikacji przyjmowane są także materiały zgłaszane przez badaczy indywidualnie, o ile ich temat wpisuje się w profil  poszczególnych numerów Rocznika. W ten sposób „Rocznik” staje się pismem niepowtarzalnym w świecie slawistycznym.


Celem pisma „Kultura Słowian” jest naukowa refleksja nad ważnymi dawnymi i współczesnymi zjawiskami kulturowymi, literackimi, historycznymi, społecznymi i światopoglądowymi z kręgu Słowiańszczyzny. Badania publikowane w naszym „Roczniku” oddają specyfikę podziału na: Slavia Latina i Slavia Orthodoxa, na słowiański Wschód i Zachód. Uwzględniając przeszłość i badając teraźniejszość, pismo ma za zadanie pokazywać, jakim przeobrażeniom ulegała i nadal ulega kultura słowiańska.



Charakter czasopisma

„Kultura Słowian. Rocznik Komisji Kultury Słowian PAU” jest pismem o blisko dwudziestoletniej tradycji istnienia w świecie naukowym slawistyki. Ukazuje się ono od roku 2001 jako rocznik. Nieprzerwanie jego wydawanie trwa od 2012 roku. Od roku 2015 funkcjonuje w dwóch wersjach: drukowanej (ISSN 2451-4985) oraz online (e-ISSN 2543-9561). W latach 2001-2015 (z przerwą w latach 2009-2011), pismo wychodziło pod tytułem „Prace Komisji Kultury Słowian PAU”, co odzwierciedlało jego pierwotny charakter rocznika będącego pokłosiem posiedzeń i prac Komisji Kultury Słowian PAU. Otwarcie się pisma na publikacje Uczonych spoza kręgu Komisji Kultury Słowian PAU i dostosowywanie go do wymogów czasopism indeksowanych w międzynarodowych bazach danych, zadecydowało o zmianie nazwy na obecną. „Kultura Słowian” zachowała ciągłość numeracji i stała się kontynuatorką misji czasopisma-poprzednika. W ostatnich latach pismo nie przestaje się doskonalić i stara się odpowiadać światowym wymogom naukowym, stając się coraz bardziej pożądanym miejscem publikowania tekstów naukowych wybitnych specjalistów z dziedziny slawistyki z różnych części świata.


Od roku 2015 (tom XI) numery czasopisma publikowane są na Portalu Czasopism Naukowych ejournals.eu. Wcześniejsze numery dostępne są na portalu internetowym PAU. 



Dla autorów


Redakcja przyjmuje do druku wyłącznie teksty oryginalne, które wcześniej nigdzie nie były publikowane. Językami publikacji są: polski i wszystkie języki słowiańskie. Możliwe jest także publikowanie w językach kongresowych. Pismo korzysta z systemu antyplagiatowego Crossref Similarity Check z wykorzystaniem oprogramowania  iThenticate. W procesie recenzowania stosuje się dwustronnie anonimowe recenzje (double blind reviews). Każdy artykuł jest oceniany przez dwóch recenzentów, którzy są wybierani indywidualnie dla każdego artykułu spośród najwyższej klasy specjalistów polskich i zagranicznych.


Teksty obcojęzyczne są sprawdzane przez redaktorów językowych będących native speaker-ami. Każdy artykuł otrzymuje indywidualny numer DOI. Cała treść czasopisma jest dostępna bezpłatnie i bez ograniczeń na licencji otwartej Creative Commons (CC-BY 4.0). W każdym numerze zamieszczane są identyfikatory ORCID autorów i członków Komitetu Redakcyjnego.

 

Dotychczasowe numery

Dotychczas w Komisji Kultury Słowian PAU podejmowane były zagadnienia w obrębie: antropologii kultury (ze szczególnym uwzględnieniem antropologii chrześcijańskiej), metodologii badań kultury, etyki, kultury masowej,  geokultury, kultury wyznaniowej, znaczenia heroizmu w kulturze, historii i miejscu Słowian w świecie dawniej i dziś. Osobne miejsce poświęcono znaczeniu politycznemu i kulturowemu Traktatu Wersalskiego dla narodów słowiańskich, a także wpływowi idei i ideologii na kultury słowiańskie.  Pokłosiem prac Komisji, spotkań z zaproszonymi przez nią gośćmi oraz efektem konferencji międzynarodowych organizowanych pod egidą Komisji Kultury były wydawane corocznie następujące tomy: 

 

„Prace Komisji Kultury Słowian PAU”

r. 2001, t. I: Rosyjskie bajki ludowe ze zbioru Aleksandra Afanasjewa

r. 2002, t. II: Życie religijne i duchowość współczesnych Słowian

r. 2004, t. III: Współczesne słowianoznawstwo slawistyczne

r. 2005, t. IV: Humanistyka slawistyczna dawniej i dziś. Nowe spojrzenie i stanowiska

r. 2006, t. V: Inteligencja u Słowian

r. 2007, t. VI: Słowianie i ich konfesje

r. 2008,  t. VII: Kultura i polityka

r. 2012, t. VIII: Obraz człowieka w kulturach Słowian

r. 2013, t. IX: Jurij Drużnikow i emigracja rosyjska  

r. 2013, rocznik specjalny: Chrześcijaństwo a współczesne koncepcje człowieka

r. 2014, t. X: Kościół a świat współczesny

r. 2015, t. XI: Słowiańskie kultury wobec problemów współczesności i przeszłości

 

„Kultura Słowian, Rocznik Komisji Kultury Słowian PAU”

r. 2016, t. XII: Kultura masowa w kulturach Słowian

r. 2017, t. XIII: Słowianie- problemy geokultury

r. 2018, t. XIV: Heroizm i martyrologia w kulturze Słowian

r. 2019, t. XV:Słowianie wczoraj i dziś

r. 2020, t. XVI: Traktat wersalski – znaczenie polityczne i kulturowe dla narodów słowiańskich

r. 2021, t. XVII: Idee i ideologie w kulturach Słowian

r. 2022, t. XVIII: Fenomen zapomnienia w kulturach Słowian (w przygotowaniu)

Dofinansowanie

Czasopismo uzyskało wsparcie Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój czasopism naukowych" na lata 2023-2024.
MEiN logo