Rocznik „Wschodnioznawstwo” wydawany jest od 2007 r. przez Zakład Badań Wschodnich Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Do inicjatorów powołania czasopisma należeli prof. Zdzisław J. Winnicki, wieloletni kierownik Zakładu i dyrektor Instytutu, członek władz krajowych „Wspólnoty Polskiej”, zaangażowany we wsparcie dla Polaków na Wschodzie, a także prof. Walenty Baluk, aktualnie dyrektor Centrum Europy Wschodniej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Misją periodyku jest funkcjonowanie jako forum debaty polskich i zagranicznych naukowców, którzy przedmiotem swoich zainteresowań badawczych uczynili wielowymiarowość przemian w Europie Środkowo-Wschodniej i Azji, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru postradzieckiego. Na przestrzeni kilkunastu lat działalności wokół „Wschodnioznawstwa” udało się skupić grono wybitnych specjalistów z zakresu badań wschodnich, reprezentujących czołowe ośrodki naukowe w Polsce i poza jej granicami. W 2019 r. na łamach periodyku opublikowaliśmy artykuł Jego Ekscelencji Prezydenta Republiki Macedonii prof. dra Ǵorge Iwanowa.
Wśród celów czasopisma wymienić należy publikację oryginalnych prac naukowych w językach polskim, angielskim lub rosyjskim. Preferowane jest interdyscyplinarne ujęcie tematu z uwzględnieniem podejść badawczych dedykowanych naukom o bezpieczeństwie oraz naukom o polityce i administracji.
Od kilku lat wskazywane są tematy przewodnie poszczególnych numerów. W 2019 r. była to „Macedonia Północna – sytuacja wewnętrzna i relacje międzynarodowe” (red. Anna Jagiełło-Szostak, Diana Mazepa), w 2020 r. „Wokół Trianon. Historia i współczesność” (red. Elżbieta Szyszlak, Aleksandra Puzyniak) pod patronatem Wicekonsulatu Węgier we Wrocławiu oraz „Problematyka surowcowo-energetyczna w Europie Środkowo-Wschodniej” (red. Marcin Koczan). W kolejnych numerach planowane jest rozwijanie tej koncepcji.
Redakcja przywiązuje ogromną wagę do jakości publikowanych tekstów i podejmuje wszelkie możliwe działania w celu zapewnienia jak najwyższych standardów publikacji zamieszczanych w czasopiśmie. Wdrożona została etyka publikacji, zgodna z międzynarodowymi standardami, rozpoczęto korzystanie z systemu antyplagiatowego.