FAQ

Sztuka Leczenia

Newsletter 1/2024

Newsletter nr 1/2024

Z satysfakcją informujemy, że ukazał się kolejny numer Sztuki Leczenia 1/2024, opublikowany na stronie internetowej czasopisma. Poniżej krótka prezentacja artykułów zamieszczonych w tym numerze.


Igor Szymański, Piotr Płócienniczak, Julianna Stasicka - Strach przed chorobą i strach przed szczepionką – co kieruje decyzjami o szczepieniu przeciwko grypie i COVID-19W swym opracowaniu Autorzy prezentują ocenę i porównanie podejścia respondentów do szczepionek przeciwko grypie i COVID-19. Wyniki badania wskazują na pozytywny związek między szczepieniami przeciwko grypie i przeciwko COVID-19, obrazując postawy społeczne związane z tymi szczepieniami oraz obawy przed szczepieniami.


Kinga Dudzińska, Paweł Lipowski - Wynagrodzenia pielęgniarek w świetle przepisów prawa w latach 2015-2022 – obserwacje praktyczne
Autorzy przedstawiają problematykę kształtowania się wynagrodzeń personelu pielęgniarskiego w podmiotach leczniczych w latach 2015-2022. z perspektywy prawnej oraz zarządzania w ochronie zdrowia. Swoje uwagi prezentują w oparciu o własne obserwacje wynikające z ich pracy naukowej oraz z posiadanego doświadczenia zawodowego.


Patrycja Zurzycka, Katarzyna Wojtas, Zofia Musiał  - Wybrane aspekty opieki nad osobami transpłciowymi i zróżnicowanymi pod względem płci
W artykule Autorki na bazie dostępnego piśmiennictwa omawiają problemy i potrzeby natury bio-psycho-społecznej osób decydujących się na proces uzgadniania płci. Prezentują także ogólne zasady opieki w systemie ochrony zdrowia nad osobami transpłciowymi i zróżnicowanymi pod względem płci.


Michał Sułkowski - Transplantacja komórek, tkanek i narządów pobranych od zmarłego dawcy w świetle obowiązujących przepisów prawnych w Rzeczypospolitej Polskiej
Autor opracowania przedstawia zasady wykonywania transplantacji w Polsce oraz znaczenie szerzenia rzetelnej, naukowej wiedzy na temat transplantologii i regulacji prawnych dotyczących transplantacji komórek, tkanek i narządów pobranych ze zwłok ludzkich.


Barbara Macura, Marian Szczepanik - Wielokierunkowy wpływ wysiłku fizycznego na układ immunologiczny u sportowców wyczynowych
Autorzy artykułu opisują wpływ ekstremalnego wysiłku fizycznego na funkcjonowanie układu odpornościowego u sportowców wyczynowych, zwracając uwagę, że poznanie występujących interakcji może ułatwić właściwe planowanie treningów dla sportowców z różnych dyscyplin sportowych.


Krzysztof Mudyń - Miejsce intuicji w zdigitalizowanym świecie
W swym artykule Autor opisuje rolę intuicji w cyfrowym świecie, dochodząc do wniosku, że technologia cyfrowa częściowo zastępuje jej funkcję, lecz jednocześnie ogranicza i blokuje jej rozwój. Podkreśla, że wspólnym mianownikiem ludzkiej oraz cyfrowej intuicji jest brak dostępności procesów przetwarzania informacji, tak dla świadomości podmiotu, jak i dla użytkownika inteligentnej maszyny. Sugeruje istnienie analogii między ludzką intuicją, traktowaną jako inteligencja nieświadomości, a kierunkiem rozwoju sztucznej inteligencji.


W polecanym numerze Sztuki Leczenia znajduje się także recenzja Igora Szymańskiego, książki Andrzeja Szczeklika Nieśmiertelność – Prometejski sen medycyny, Wstęp: Andrzej Wajda. Kraków, 2012, Wydawnictwo Znak.


Przypominamy, że Sztuka Leczenia jest czasopismem wychodzącym od roku 1995 i od roku 2022 wydawanym przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Znajduje się na liście czasopism naukowych MNiSW i aktualnie posiada 20 punktów według rankingu z 2024 roku. Indeksowane jest w EBSCO Publishing, ERIH+, ICI World of Journals, Biblioteka Nauki, CEJSH, PBL, PBN, Arianta, Base via Jagiellonian University Repository, Google Scholar, Most Wiedzy, WorldCat.

Szczegółowe informacje oraz publikowane prace znaleźć można w bezpłatnym dostępie na stronie internetowej czasopisma.

Zapraszamy do lektury prac zamieszczonych na łamach naszego czasopisma oraz do przesyłania prac własnych. Redakcja przyjmuje prace oryginalne (teoretyczne, badawcze, kliniczne, doświadczalne), a także opisy przypadków i doniesienia z badań, sprawozdania ze zjazdów naukowych krajowych i zagranicznych, recenzje książek oraz listy do redakcji. Nadesłane drogą elektroniczną prace, zakwalifikowane do druku, publikowane są nieodpłatnie.

Zwracamy się do naszych Czytelników z uprzejmą prośbą o upowszechnianie informacji o Sztuce Leczenia.

Z wyrazami szacunku Redakcja