FAQ

Sztuka Leczenia

Informacje o Czasopiśmie

O „Sztuce Leczenia”

Czasopismo Sztuka Leczenia powstało z myślą poszerzenia redukcjonistycznego paradygmatu, sprowadzającego funkcjonowanie człowieka wyłącznie do płaszczyzny biologicznej, o pozostałe wymiary ludzkiego funkcjonowania, jakimi są wymiar psychiczny, społeczny i duchowy. Od momentu swego powstania w sposób szczególny akcentowało psychosomatyczny związek pomiędzy ciałem i umysłem, z czego wynikają bezpośrednie konsekwencje dla promocji zdrowia i terapii oraz szeroko rozumianej opieki medycznej. Obecna redakcja zamierza kontynuować dotychczasową linię programową czasopisma, rozwijając jednocześnie jego interdyscyplinarny charakter i reprezentowany w nim wyraźnie nurt humanistyczny.

Misja i cele

Misja

Czasopismo naukowe Sztuka Leczenia powstało z myślą poszerzenia redukcjonistycznego paradygmatu dominującego w naukach medycznych, sprowadzającego funkcjonowanie człowieka wyłącznie do płaszczyzny biologicznej, o pozostałe wymiary ludzkiego funkcjonowania, jakimi są wymiar psychiczny, społeczny i duchowy.


Od momentu swego powstania w sposób szczególny podkreślało psychosomatyczny związek pomiędzy ciałem i umysłem, z czego wynikają bezpośrednie konsekwencje dla promocji zdrowia i terapii oraz szeroko rozumianej opieki medycznej. Obecna redakcja kontynuuje dotychczasową linię programową czasopisma, utrzymując jego interdyscyplinarny charakter oraz podkreślając znaczenie humanistycznego podejścia w naukach medycznych i naukach o zdrowiu. Sztuka Leczenia należy do nielicznych czasopism naukowych rozpatrujących zdrowie, promocję zdrowia, chorobę, opiekę w zdrowiu i chorobie, terapię i rehabilitację, w tak szerokiej perspektywie.

 

Cel

Celem czasopisma jest pogłębianie i rozpowszechnianie wiedzy opartej na dowodach dotyczącej wymienionych obszarów przy zachowanej wrażliwości na subtelne aspekty rzeczywistości oraz zapewnienie czytelnikom i autorom platformy pozwalającej na swobodną wymianę inspirujących myśli i poglądów oraz na poszukiwanie nowych idei i rozwiązań.


Redakcja przyjmuje do druku prace z zakresu medycyny, psychologii, socjologii, filozofii i bioetyki, pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego i pedagogiki, dotyczące wyżej zarysowanej problematyki. Przyjmowane są prace oryginalne (teoretyczne, badawcze, kliniczne), a także opisy przypadków i doniesienia z badań, sprawozdania ze zjazdów naukowych krajowych i zagranicznych, wspomnienia pośmiertne, komunikaty, recenzje książek oraz listy do redakcji.