FAQ

Newsletter 1/2023

Newsletter

Szanowni Państwo,

Informujemy, że ukazał się kolejny numer (1/2023) czasopisma Sztuka Leczenia. Czasopismo od 2021 roku znajduje się na liście czasopism naukowych MEiN z punktacją 20 wydawane jest przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponadto indeksowane jest w licznych bazach, w tym zagranicznych, a mianowicie: Arianta, CEJSH, EBSCO Publishing (Ebsco Discovery Service), ERIH+, PBL – Polska Bibliografia Lekarska, PBN – Polska Bibliografia Naukowa, WorldCat. Daje to autorom publikowanych u nas prac szerokie możliwości bycia czytanym i cytowanym na świecie, w czasopismach polskich i zachodnich.

Zachęcamy do odwiedzania naszej strony i wspólnego redagowania Sztuki Leczenia poprzez publikowanie w niej prace. Prace zakwalifikowane do druku publikowane są bezpłatnie. 


W aktualnym numerze (1/2023) Czytelnik znajdzie prace empiryczne i poglądowe z onkologii, psychologii, psychiatrii i prawa medycznego. Poniżej treść numeru:

  • Wstęp (Od redakcji / From the editor)
  • PRACE EMPIRYCZNE I DONIESIENIA Z BADAŃ / EMPIRICAL STUDIES AND RESEARCH REPORTS:

    • Dariusz Góra, The incidence of selected neoplastic diseases among children and adolescents in the Silesian Voivodeship / Zachorowalność wśród dzieci i młodzieży na wybrane choroby nowotworowe w województwie śląskim.

      W artykule omawiana jest zachorowalność na wybrane choroby nowotworowe u dzieci i młodzieży z województwa śląskiego w latach 2010-2019. Autor zwraca uwagę, że rzadkość występowania tych schorzeń w populacji dziecięcej często opóźnia proces diagnostyczno-terapeutyczny.
  • ARTYKUŁY TEORETYCZNE I PRZEGLĄDOWE / THEORETICAL AND REVIEW ARTICLES
    • Krzysztof Mudyń, (Nie)świadoma ignorancja. Dyskretny urok i adaptacyjne funkcje niewiedzy /(Un)deliberate ignorance.Discreet charm and adaptive functions of motivated ignorance

      W tym oryginalnym opracowaniu Autor przybliża nader interesującą tematykę rozmyślnej niewiedzy i analizuje to pojęcie w relacji do terminów mu pokrewnych, takich jak „unikanie informacji”, „dobrowolna ślepota”, czy „wiedza negatywna”. Autor opracowania podkreśla, że mniej lub bardziej „rozmyślna” niewiedza jest między innymi, częstym powodem unikania lub opóźniania zgłaszania się na badania medyczne przez pacjentów. Zastanawia się też, w jaki sposób można przeciwdziałać tej niekorzystnej tendencji.
    • Michał Sułkowski, Katarzyna Bargiel,Róża Safin, Przymus w psychiatrii/ Coercion in psychiatry

      Autorzy opracowania wskazują na ważną rolę edukacji prawnej pracowników medycznych, pozwalającej zmniejszyćprawdopodobieństwoponiesieniaodpowiedzialności cywilnej lub karnej za naruszenie ustawowych regulacji prawnych związanych z koniecznością stosowania przymusu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi.
    • Paweł Lipowski, Monitoring wizyjny w podmiotach leczniczych – aspekty prawne i praktyczne / Video-monitoring in medical service providers – legal and practical aspects

      Autor przedstawia obowiązujące w Polsce przepisy prawne określające warunki prowadzenia monitoringu w placówkach medycznych. Podejmuję próbę sformułowania implikacji prawnych oraz praktycznych dotyczących zagadnienia legalnego wykorzystywania monitoringu podczas udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom. 
    • Aleksandra Grześkowiak, Krystian Czernikiewicz, Ewa Jarmużek, Anita Jeleń, Michał Nowak, Anna Podolska, Piotr Skalski, Stymulanty jako leki nootropowew społeczności studenckiej / Stimulants as Nootropic Drugs in the Student Community

      Autorzy dokonują prezentacji i analizy różnych aspektów zjawiska przyjmowania przez studentów leków prokognitywnych, a także posiadanej przez nich świadomości potencjalnych zagrożeń jakie towarzyszą ich stosowaniu
    • Katarzyna Filipiak, Kinga Martynowska, Karolina Szczypta, Patrycja Ostrogórska-Gonszewska, Professional burnout syndrome among nurses and midwives depending on the place of work/Zespół wypalenia zawodowego wśród pielęgniarek i położnych w zależności od miejsca pracy

      Autorki opracowania dokonały przeglądu polskiego i zagranicznego piśmiennictwa naukowego dotyczącego zespołu wypalenia zawodowego wśród pielęgniarek i położnych. Na tej podstawie wykazały, że wystąpienie zespołu wypalenia zawodowego związane jest nie tylko z wykształceniem, stażem pracy i zarobkami, ale również z relacjami międzyludzkimi w miejscu pracy, poziomem kompetencji społecznych i stylami radzenia sobie ze stresem
  • LISTY DO REDAKCJI /LETTERS TO EDITOR
    • W tym dziale znalazło się ciekawie ilustrowane opracowanie Jacka Składzienia, zatytułowane „Badanie oglądaniem / watching study”, w którym autor podkreśla znaczenie obserwacji w diagnostyce medycznej oraz dzieli się swymi spostrzeżeniami dotyczącymi wybranych, wybitnych dzieł sztuki, zawierających, zdaniem autora, interesujące wskazówki diagnostyczne na temat występowania pewnych schorzeń u postaci uwiecznionych w rzeźbach i na portretach.

Zachęcamy do jego lektury 

Zespół Redakcyjny