„Studia Historica Gedanensia”, 2025
Discipline is the soul of an Army. Dyscyplina wojskowa w dziejach wojskowości.
„Dyscyplina jest duszą armii. Czyni niewielkie liczby onieśmielającymi; zapewnia sukces słabym i szacunek wszystkim”. Te słowa George’a Washingtona wypowiedziane w 1757 r., w czasie wojny z Francuzami i Indianami, dotykają tak naprawdę kwintesencji zagadnienia. Od najdawniejszych czasów dyscyplina wojskowa stanowiła bowiem o jakości armii – o jej sukcesach, bądź też porażkach. Poziom dyscypliny stanowił i wciąż stanowi istotny element kierowania i dowodzenia armią. Jest to czynnik, który bezpośrednio wypływa na morale i zdolność bojową wojska. Stąd też, można uznać, że jednym z warunków sine qua non sprawnego zarządzania armią było utrzymanie żelaznej dyscypliny i bezwarunkowego podporządkowania dowódcom. Wszelkie zaś działania zagrażające dyscyplinie były postrzegane jako szkodliwe dla funkcjonowania armii i jako takie karane, niejednokrotnie bardzo surowo.
Oczywiście należy pamiętać, że dyscyplina wojskowa to bardzo złożone pojęcie a jej budowa, czy też wdrażanie to niezwykle długotrwały proces. Jednym z istotnych jej elementów jest konieczność znajomości i przestrzegania wszelkich przepisów i regulaminów. Nie można jednak zapomnieć także o zwyczajach związanych z pełnieniem służby. Stąd też tak istotne jest nie tylko sprawne administrowanie armią, ale także działalność wychowawcza i szkoleniowa, która tworzy podwaliny relacji w wojsku, sprawiając że oficerowie mają posłuch wśród podwładnych, a w szeregach panuje karność.
Zaproszenie do podjęcia proponowanej tematyki i nadsyłania prac (artykułów, materiałów źródłowych, recenzji) kierowane jest zarówno do historyków, badających wszystkie epoki historyczne, począwszy do starożytności, a skończywszy na współczesności, jak i przedstawicieli innych dyscyplin, w tym literaturoznawstwa, prawa, psychologii czy socjologii.
Propozycje tematów należy nadsyłać do dr. Piotra Derengowskiego do końca maja 2024 r., natomiast gotowe teksty do końca września 2024 roku.
Kontakt: dr Piotr Derengowski piotr.derengowski@ug.edu.pl
Rocznik „Studia Historica Gedanensia” zamieszczony jest na ministerialnej liście czasopism punktowanych przez MNiSW i posiada 70 punktów.