FAQ

Mission and objectives

About "Rocznik Przemyski. Historia" (in polish)

W „Roczniku Przemyskim Historia” publikowane są artykuły z zakresu szeroko pojętej historii i kultury głównie z terenów obecnej Polski południowo-wschodniej oraz wschodniego pogranicza dawnej Rzeczpospolitej, tzw. Kresów Wschodnich, od średniowiecza do współczesności. Ideą czasopisma jest nowoczesne i interdyscyplinarne spojrzenie na zagadnienia historii i kultury.


Oprócz recenzowanych artykułów naukowych w czasopiśmie są publikowane także edycje interesujących źródeł historycznych, polemiki, artykuły recenzyjne i recenzje aktualnych opracowań oraz sprawozdania dotyczące działalności wydawcy – Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

Hitory of the "Rocznik Przemyski" (in polsih)

Pierwszy tom „Rocznika Przemyskiego” ukazał się w 1912 r. Został wydrukowany w przemyskiej drukarni Jana Łazora w nakładzie 500 egzemplarzy i zawierał pracę Jana Smołki pt. Powstanie wielkopolskie przeciwko Szwedom w latach 1655-1657 oraz część sprawozdawczą dotyczącą działalności Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu i jego agend oraz wykaz członków Towarzystwa. Kolejne tomy Rocznika przed 1939 r. ukazały się w latach 1913, 1924, 1925, 1927 (tomy II-VII). Publikowano w nich głównie rozprawy z zakresu historii średniowiecznej i nowożytnej oraz sprawozdania Dyrekcji i kasowe TPN. Periodyk do 1927 roku ukazywał się pod tytułem „Rocznik Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu”. Tomu VIII z powodu braku środków finansowych nie wydrukowano (jego wydanie było planowane na rok 1936).


Pierwszy „powojenny” tom „Rocznika Przemyskiego” ukazał się w 1959 r. Następne numery czasopisma zawierały przede wszystkim prace historyczne, jak również rozprawy z zakresu archeologii i etnografii. W kolejnych tomach ukazywały się artykuły z różnych dziedzin, najczęściej w porządku: archeologia, historia, językoznawstwo i literaturoznawstwo, nauki przyrodnicze, techniczne i pedagogiczne, a więc z dziedzin obejmujących działalność Towarzystwa.


W 1994 r. ukazał się podwójny tom Rocznika (nr 29-30) składający się z 8 zeszytów obejmujących prace z takich dyscyplin naukowych jak: archeologia, historia języka i literatury, historia oświaty i wychowania, nauki przyrodnicze, nauki rolnicze i nauki medyczne oraz dwa zeszyty uzupełniające – jeden zawierał Kronikę TPN za lata 1987-1993 (z. 9), a drugi – Bibliografię zawartości „Rocznika Przemyskiego” za lata 1909-1911-1993/1994 (z. 10). Następne numery „Rocznika Przemyskiego” ukazywały się już w podziale na tematyczne zeszyty.


Podział „Rocznika Przemyskiego” na zeszyty – wydawane od roku 1995  odrębnie – utrzymuje się do dziś. Po 1995 r. opublikowano poszczególne zeszyty „Rocznika Przemyskiego” reprezentujące: archeologię, historię, historię wojskowości, literaturę i język, historię sztuki, nauki przyrodnicze i nauki rolnicze, nauki pedagogiczne, socjologię. W ramach Rocznika Przemyskiego ukazywały sie również zeszyty dotyczące nauk medycznych, które tworzyły Acta Medica Premisliensia. Obecnie regularnie ukazują się zeszyty: Historia, Historia Wojskowości, Literatura i Język oraz Nauki Przyrodnicze.

Declaration of the original version

The Editors declares that the reference versions for all previously published issues of the journal are the printed versions. Regardless of the print version of the journal, the Editors provides PDF files containing the full contents of the volumes on the website.