FAQ

Zasady etyczne

Etyka publikacyjna i przedziwdziałanie nadużyciom w publikacjach

W kwestii dobrych praktyk i zasad etyki publikacyjnej Redakcja stosuje się do zaleceń Committee on Publication Ethics (COPE); Diagramy COPE w języku polskim.

Po wpłynięciu do redakcji artykułu jest on wstępnie weryfikowany przez Zespół Redakcyjny, następnie kierowany do recenzji. Prace niespełniające wymogów formalnych i edytorskich są odsyłane Autorom w celu poprawy tekstu. Zakwalifikowane przez Redakcję artykuły są przesyłane do recenzentów spoza jednostki, z którą związany jest autor publikacji (lista recenzentów jest dostępna na stronie internetowej czasopisma). Recenzenci nie znają tożsamości Autora, a nazwiska recenzentów poszczególnych artykułów nie są ujawniane (double blind review).
 
Redakcja uznaje "ghostwriting" i "guest authorship" za rażący przejaw nierzetelności naukowej. Wszelkie przypadki takich praktyk będą demaskowane i podawane do wiadomości publicznej a także zgłaszane odpowiednim podmiotom (instytucjom zatrudniającym autorów, towarzystwom naukowym,
instytucjom finansującym naukę, ministerstwu właściwemu do spraw nauki).


Obowiązki redaktorów:
  1. Podejmowanie decyzji o publikacji nadesłanych tekstów naukowych, biorąc pod uwagę wyłącznie ich wartość naukową, bez względu na pochodzenie, wyznanie, orientację seksualną, płeć, obywatelstwo i światopogląd Autora/Autorki.
  2. Znajomość zasad obowiązujących w czasopiśmie i stosowanie ich w praktyce wydawniczej.
  3. Zapewnienie odpowiedniego doboru recenzentów i nadzór nad poprawnym procesem recenzowania. Kryterium kompetencji i kwalifikacji recenzentów jest podstawowym stosowanym przy wyborze recenzenta danego tekstu.
  4. Przeciwdziałanie wystąpieniu konfliktu interesów przy doborze recenzentów.
  5. Informowanie Autorów o wszelkich sugestiach zmian w tekstach naukowych, wyłączywszy adiustację i korektę.
  6. Zachowanie poufności w zakresie powierzonych mu zadań.

Obowiązki autorów:
  1. Oświadczenie Autora, że wszystkie zawarte w nadesłanym artykule naukowym dane są oryginalne i prawdziwe.
  2. Oświadczenie Autora, że złożony do druku artykuł nie został wcześniej opublikowany lub przyjęty do druku w innym miejscu.
  3. W przypadku większej liczby autorów w artykułach powinny być podane wszystkie nazwiska wraz z zaznaczeniem ich wkładu pracy.
  4. Wszystkie osoby na liście autorów spełniają definicję autorstwa: (1) miały twórczy wkład w konceptualizację lub prowadziły badania, (2) napisały szkic tekstu lub miały twórczy udział w jego rozbudowę, (3) zaakceptowały końcową wersję tekstu przed zgłoszeniem, a tym samym wzięły odpowiedzialność za tekst.
  5. Podanie źródła finansowania swoich badań i wymienienie instytucji wspierających badania.
  6. Uzyskanie zgody na publikację innych objętych prawem autorskim elementów artykułu naukowego (np. ilustracji, zdjęć).
  7. Wprowadzenie wskazanych przez redakcję i recenzentów poprawek do tekstu w wyznaczonym przez redakcję terminie.
  8. Autor powinien ujawnić informację o każdym potencjalnym konflikcie interesów, jaki może się pojawić w procesie recenzowania i redagowania nadesłanych artykułów naukowych.
  9. Wyrażenie przez Autora/Autorkę woli publikacji artykułu naukowego w czasopiśmie "Rocznik Gdański" jest równoznaczne ze złożeniem oświadczeń, o których mowa w punktach 1 i 2.

Obowiązki recenzentów:
  1. Znajomość zasad obowiązujących w czasopiśmie i stosowanie ich w praktyce recenzyjnej.
  2. Przygotowanie obiektywnej i merytorycznej recenzji, która pozwoli podjąć decyzję o przyjęciu do druku lub odrzuceniu publikacji artykułu.
  3. Przygotowanie recenzji w terminie ustalonym z redaktorem naczelnym.
  4. W sytuacji rozpoznania autora dzieła recenzenci są zobowiązani do ujawnienia potencjalnego konfliktu interesów dotyczących relacji osobistych (pokrewieństwo, związki prawne) lub zawodowych.
  5. Natychmiastowe zgłoszenie redakcji wychwyconego naruszenia dobrych praktyk, w tym naruszenia zasad antyplagiatowych, "guest authorship" i "ghostwriting".
  6. Zachowanie poufności w zakresie powierzonych mu zadań.