Cyrkulacyjne uwarunkowania skrajnych wielkości zachmurzenia w zachodniej części karpat polskich
Wybierz format
RIS BIB ENDNOTECyrkulacyjne uwarunkowania skrajnych wielkości zachmurzenia w zachodniej części karpat polskich
Data publikacji: 25.03.2015
Prace Geograficzne, 2014, Zeszyt 139, s. 69-78
https://doi.org/10.4467/20833113PG.14.026.3016Autorzy
Cyrkulacyjne uwarunkowania skrajnych wielkości zachmurzenia w zachodniej części karpat polskich
Pomimo że zachmurzenie nie stanowi bezpośredniej przyczyny tzw. ekstremalnych zjawisk pogodowych jest ono wizualnym wskaźnikiem stanu atmosfery, który jednocześnie wpływa na kształtowanie innych elementów meteorologicznych i może pomóc w prognozowaniu i wyjaśnieniu wielu zjawisk meteorologicznych. W niniejszym artykule zanalizowano wybrane charakterystyki zachmurzenia w okresach o anomalnej i ekstremalnej wielkości zachmurzenia na trzech stacjach synoptycznych w zachodniej części Karpat Polskich w powiązaniu z towarzyszącymi im warunkami cyrkulacji atmosferycznej. Uwzględniono miesiące o anomalnej i lata o ekstremalnej wielkości zachmurzenia. W analizie wykorzystano wyniki obserwacji zachmurzenia prowadzonych w latach 1971–2000 na wybranych stacjach synoptycznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: Bielsko-Biała, Kasprowy Wierch i Zakopane. Dołączono również dane z Kalendarza typów cyrkulacji atmosfery dla Polski Południowej (Niedźwiedź 2011) dotyczące typów cyrkulacji oraz mas powietrza w analizowanym trzydziestoleciu. Dokonana analiza wykazała wyraźny wpływ cyrkulacji atmosferycznej na występowanie anomalnej wielkości zachmurzenia oraz modyfikacje tego wpływu przez czynniki lokalne. Wskazała również na różnice procesów kształtujących anomalne wielkości zachmurzenia w różnych położeniach górskich na analizowanym terenie.
Kowalski L., 2003, Statystyka, Bel Studio, Warszawa.
Matuszko D., 2006, Chmury i pogoda, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków.
Matuszko D., Piotrowicz K., 2012, Ekstremalne zdarzenia pogodowe w Krakowie i ich uwarunkowania cyrkulacyjne, [w:] Z. Bielec-Bąkowska, E. Łupikasza, A. Widawski (red.), Rola cyrkulacji atmosfery w kształtowaniu klimatu, Sosnowiec, Prace Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, 74, Sosnowiec, 211–218.
Niedźwiedź T., 1981, Sytuacje synoptyczne i ich wpływ na zróżnicowanie przestrzenne wybranych elementów klimatu w dorzeczu górnej Wisły, Rozprawa Habilitacyjna, Uniwersytet Jagielloński, 58, Kraków.
Niedźwiedź T., 2011, Kalendarz typów cyrkulacji atmosfery dla Polski południowej – zbiór komputerowy, Uniwersytet Śląski, Katedra Klimatologii, Sosnowiec.
Słownik meteorologiczny, 2003, T. Niedźwiedź (red.), PTGeof./IMGW, Warszawa.
Żmudzka E., 2012, Uwarunkowania cyrkulacyjne skrajnych zasobów termicznych w okresie wegetacyjnym w polskiej części Tatr (na przykładzie Zakopanego i Kasprowego Wierchu),[w:] Z. Bielec-Bąkowska, E. Łupikasza, A. Widawski (red.), Rola cyrkulacji atmosfery w kształtowaniu klimatu, Sosnowiec, Prace Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, 74, Sosnowiec, 235–246.
Informacje: Prace Geograficzne, 2014, Zeszyt 139, s. 69-78
Typ artykułu: Oryginalny artykuł naukowy
Tytuły:
Cyrkulacyjne uwarunkowania skrajnych wielkości zachmurzenia w zachodniej części karpat polskich
Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej, Uniwersytet Jagielloński
Polska
Publikacja: 25.03.2015
Status artykułu: Otwarte
Licencja: Żadna
Udział procentowy autorów:
Korekty artykułu:
-Języki publikacji:
PolskiLiczba wyświetleń: 1998
Liczba pobrań: 1252