Nadesłane artykuły i wydawnictwa źródłowe są poddawane ocenie redakcji m.in. pod kontem zgodności z profilem czasopisma oraz wytycznymi dla autorów. Tekst może być nie przyjęty przez Redakcję Archiwisty Polskiego w momencie, kiedy nie spełnia kryteriów opisanych w zakładce „Informacja dla autorów nadsyłających materiały do druku w Archiwiście Polskim”.
Po pozytywnej ocenie tekst poddawany jest anonimizacji i przekazywany do recenzji dwóm recenzentom niebędących członkami redakcji czasopisma, niezatrudnionych w jednostce wydającej czasopismo. Redakcja dokłada wszelkich starań aby recenzenci byli najbardziej kompetentni w danej dziedzinie oraz aby między żadnym z recenzentów i autorem (autorami) nie zachodził konflikt interesów. Gwarancją rzetelności i terminowości przygotowania recenzji są umowy z recenzentami. Recenzje niezgodne z warunkami umowy nie są przyjmowane
Wszystkie publikowane artykuły są recenzowane w trybie anonimowym zgodnie z zasadą podwójnie ślepej recenzji.
W przypadkach spornych redakcja powołuje dodatkowych recenzentów.
Każda recenzja posiada formę pisemną i kończyć się jednoznacznym wnioskiem, co do dopuszczenia artykułu do publikacji, skierowania do poprawek lub jego odrzucenia.
Po zakończeniu recenzowania Autor jest informowany o wynikach oceny oraz może otrzymać ją do wglądu celem dokonania korekty tekstu według wskazań recenzentów w wyznaczonym terminie.
Po otrzymaniu pozytywnych recenzji lub wprowadzeniu poprawek zasugerowanych przez recenzentów tekst artykułu jest akceptowany do druku, a następnie kierowany do korekty językowej i edytorskiej.
Lista recenzentów jest publikowana w każdym z numerów czasopisma.