Czasopismo stawia sobie za cel przestrzeganie zasad sformułowanych przez Committee on Publication Ethics (COPE) dotyczących wszystkich zadań i obowiązków redaktorów, recenzentów, autorów oraz czytelników – patrz: COPE Code of Conduct and Best Practice Guidelines for Journal Editors.
Zadania i obowiązki redaktorów
- Systematyczne podnoszenie standardów czasopisma.
Redakcja dokłada wszelkich starań w celu podnoszenia standardów czasopisma we współdziałaniu z członkami Rady Naukowej czasopisma, autorami, recenzentami, czytelnikami i wyspecjalizowanymi organizacjami bądź wydawnictwami naukowymi (w tym Committee on Publication Ethics (COPE), Elsevier, Ithenticate. Professional Plagiarism Prevention, etc.)
- Ścisła poufność, obiektywna bezstronność i wnikliwość oraz życzliwość.
Redaktorzy są zobowiązani do traktowania zgłoszonych artykułów z zachowaniem ścisłej poufności oraz z obiektywną bezstronnością i wnikliwością. W szczególności redaktorzy bez pisemnej zgody autorów nie mogą wykorzystywać we własnych badaniach informacji zawartych w zgłoszonych (i jeszcze nieopublikowanych) artykułach.
- Niedozwolony konflikt interesów.
Niedozwolony konflikt interesów między redaktorem, a autorem lub recenzentem jest zabroniony (patrz poniżej „Dodatkowe informacje o etyce wydawniczej”).
- Ostateczna akceptacja lub odrzucenie zgłoszonych artykułów.
O ostatecznej akceptacji lub odrzuceniu zgłoszonych artykułów decyduje redaktor naczelny, mając na względzie opinie redaktorów i recenzentów (patrz zakładka „Procedura recenzyjna”).
- Przeciwdziałanie „autorstwu widmowemu”, „autorstwu gościnnemu” bądź „autorstwu honorowemu”, fałszowaniu danych, zmyślaniu danych, nieprawidłowościom cytowań: plagiatom, autoplagiatom oraz „efektowi św. Mateusza” i „efektowi Matyldy”.
Redakcja zdecydowanie będzie przeciwstawiać się wszelkim przejawom autorstwa widmowego („ghostwriting”) i autorstwa gościnnego albo honorowego („guest authorship” albo „honorary authorship”), fałszowaniu danych i zmyślaniu danych oraz zatajaniu prawdziwych źródeł, z jakich czerpało się podczas przygotowywania swoich tekstów, naruszają one bowiem elementarne zasady etyki wydawniczej (patrz poniżej „Dodatkowe informacje o etyce wydawniczej”). W przypadku wykrycia takiego niewłaściwego zachowania ze strony autora Redakcja czasopisma zażąda wyjaśnienia tego zachowania i następnie podejmie odpowiednie kroki; może to ostatecznie obejmować wycofanie danego artykułu i uniemożliwienie autorowi publikowania nowych artykułów w czasopiśmie.
Zadania i obowiązki recenzentów
- Recenzenci są zobowiązani do traktowania zgłoszonych artykułów z zachowaniem ścisłej poufności oraz z obiektywną bezstronnością i wnikliwością. W szczególności, bez pisemnej zgody autorów, nie mogą oni wykorzystywać we własnych badaniach informacji zawartych w zgłoszonych (i jeszcze nieopublikowanych) artykułach.
- Niedozwolony konflikt interesów.
Niedozwolony konflikt interesów między recenzentem, a redaktorem lub autorem jest zabroniony (patrz poniżej "Dodatkowe informacje o etyce wydawniczej").
Zadania i obowiązki autorów
- Autorstwo.
Uznanie autorstwa powinno być oparte wyłącznie na faktycznym wkładzie w tworzeniu przesłanego tekstu, tzn. udziału w: 1) planowaniu badań, pozyskiwaniu danych i analizie lub interpretacji danych, 2) opracowywaniu treści tekstu, wykonywaniu ważnych korekt, 3) ostatecznym zatwierdzeniu, 4) uzgodnieniu odpowiedzialności za wszystkie aspekty pracy.
Obowiązkiem autora jest udzielenie odpowiedzi na recenzje i korekty redakcyjne.
Celem recenzji i korekt redakcyjnych jest konstruktywna krytyka wszystkich aspektów zgłoszonego artykułu, która ma służyć poprawieniu jego formy edytorskiej i językowej, wzmocnieniu podstawy faktograficznej, pogłębieniu głoszonych tez czy formułowanych rozumowań.
Autorzy zobowiązani są do jak najlepszego wykorzystania otrzymanych recenzji (patrz zakładka Procedura recenzyjna) i korekt redakcyjnych.
- Współautorstwo i deklaracja współautorów.
W wypadku autorów grupowych artykułu należy wymienić poszczególne przyczynki (zarówno opisowo, jak i procentowo) każdego autora.
Autorzy mogą na przykład sformułować następującą deklarację o wkładzie poszczególnych autorów w badaniach: „Deklaracja dotycząca wkładu poszczególnych autorów w badaniach: a) planowanie badań: pierwszy autor (100%); b) pozyskiwanie danych i analiza lub interpretacja danych: drugi autor (100%); c) napisanie tekstu, wprowadzanie poprawek i ostateczne zatwierdzenie: pierwszy autor i drugi autor (100%).”
- Zmiana autorstwa lub kolejności autorów po przesłaniu tekstu.
Każda zmiana autorstwa lub kolejności autorów nieopublikowanego artykułu wymaga: a) podania przez autora-korespondenta jasnego uzasadnienia takiej zmiany i b) zgody wszystkich autorów na taką zmianę przesłaną indywidualnie pocztą elektroniczną do redaktora naczelnego.
Jeśli zmiana autorstwa lub kolejności autorów dotyczy opublikowanego artykułu, na łamach czasopisma zostanie opublikowana odpowiednia informacja.
- Przyczynki i podziękowania.
Przyczynki osób, które spełniają co najwyżej dwa z kryteriów autorstwa wymienionych powyżej, powinny być wymienione w podziękowaniach, ale ich nazwiska wolno podać tylko wtedy, gdy wyrażą oni na to zgodę.
- Źródła finansowania artykułu.
Autorzy artykułu powinni poinformować czytelników: a) kto sfinansował badania i b) czy darczyńcy odegrali jakąkolwiek rolę w badaniach i opublikowaniu artykułu.
Autor otrzymuje od redaktora naczelnego (lub jego zastępcy) recenzje artykułu oraz korekty redakcyjne wykonane przez Redakcję.
Przywileje czytelników
- Otwarty darmowy dostęp.
„Studia Archiwalne” są czasopismem otwartego dostępu, w związku z tym czytelnicy mają otwarty, darmowy dostęp do wszystkich publikacji tego czasopisma. Odnosi się to także do wszystkich artykułów opublikowanych od założenia czasopisma (2004).
Dodatkowe informacje o etyce wydawniczej:
- „Autorstwo widmowe”, „autorstwo gościnne” czy „autorstwo honorowe”, fałszowanie danych, zmyślanie danych, nieprawidłowości cytowań: plagiaty, autoplagiaty oraz „efekt św. Mateusza” i „efekt Matyldy”.
- Przez „autorstwo widmowe” („ghostwriting”) rozumiemy sytuację, gdy jakaś osoba wniosła istotny wkład w powstanie publikacji, ale mimo to nie zostaje ujawniona jej rola – osoba ta nie jest wymieniana: a) ani wśród autorów takiej publikacji, b) ani w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.
- Przez „autorstwo gościnne” albo „autorstwo honorowe” („guest authorship” albo „honorary authorship”) rozumiemy sytuację, gdy jakaś osoba jest wymieniania jako autor lub współautor publikacji, ale jej faktyczny udział w powstaniu tej publikacji był znikomy lub w ogóle go nie było.
- Przez plagiat rozumiemy skopiowanie cudzego utworu lub jego części wraz z przypisaniem sobie prawa do jego autorstwa.
- Przez autoplagiat rozumiemy plagiat własnej publikacji, tzn. ponowną publikację wydanej już uprzednio pracy bądź jej części bez podania informacji o tym fakcie.
- Przez fałszowanie danych rozumiemy sytuację, gdy autor zmienia lub pomija wyniki badań w celu poparcia twierdzeń, hipotez, innych danych itp.
- Przez zmyślanie danych rozumiemy sytuację, w której autor konstruuje, wytwarza lub wymyśla zdarzenia, procesy, obserwacje lub opisy, które nie wydarzyły się w rzeczywistości.
- Przez zatajanie faktycznych źródeł, z jakich czerpało się podczas przygotowywania swoich tekstów rozumiemy: a) wszelkiego rodzaju plagiaty, w tym autoplagiaty; b) niecytowanie właściwych publikacji, a cytowanie w zamian publikacji autorów bardziej medialnych (zgodnie z „efektem św. Mateusza” lub „efektem Matyldy”).
- Przez „konflikt interesów” rozumiemy sytuację, gdy autor, recenzent albo redaktor (bądź też instytucja, w której taka osoba jest afiliowana) zaangażowany jest w ekonomiczne lub osobiste relacje, które mogą zakłócić jego osąd naukowy.