FAQ

2017 Następne

Data publikacji: 27.03.2017

Licencja: Żadna

Redakcja

Redaktor naczelny Dominik Bień

Sekretarz redakcji Sylwia Dudkowska-Kafar

Zawartość numeru

Arnold Kłonczyński

Progress, Numer 1, 2017, s. 7-9

Czytaj więcej Następne

Dominik Bień

Progress, Numer 1, 2017, s. 10-12

Czytaj więcej Następne

NAUKOWE

Ewa Bulisz

Progress, Numer 1, 2017, s. 13-21

https://doi.org/10.4467/25439928PS.17.001.6507
Autorka na podstawie literatury przedmiotu przybliża najważniejsze wyznaczniki genologiczne artykułu naukowego, przywołując dotychczasowe ustalenia dotyczące jego struktury, potencjału poznawczego oraz pragmatycznych i stylistycznych uwikłań. Opracowanie ma charakter przeglądowy. Dla młodego badacza niniejszy szkic może mieć także charakter dydaktyczny.
Czytaj więcej Następne

Jerzy Klimczak

Progress, Numer 1, 2017, s. 22-35

https://doi.org/10.4467/25439928PS.17.002.6508
Artykuł przedstawia interpretację procesu transformacji gospodarczej w Polsce w ujęciu teorii systemów-światów Immanuela Wallersteina. Głównym założeniem tekstu jest przyjęcie, że neoliberalna droga przemian wpłynęła na marginalizację Polski na arenie międzynarodowej poprzez przywrócenie jej półperyferyjnego statusu. Analizie zostały poddane trzy czynniki mogące świadczyć o półperyferyjnej pozycji Polski. Po pierwsze, struktura własności przedsiębiorstw; po drugie, zależności polityczne i gospodarcze kraju; po trzecie, sytuacja gospodarstw domowych.
Czytaj więcej Następne

Łukasz Remisiewicz

Progress, Numer 1, 2017, s. 37-49

https://doi.org/10.4467/25439928PS.17.003.6509

W niniejszym artykule autor omawia trzy kwestie. Po pierwsze, jak należy poprawnie sformułować zarzut redukcjonizmu? Po drugie, ile jest typów redukcjonizmu? Po trzecie, czy współczesne próby wiązania biologii i socjologii różnią się pod względem tendencji redukcjonistycznych od socjobiologii? Posługując się pięcioczłonową typologią redukcjonizmu, wskazuje, że zarzut redukcjonizmu jest zasadny wówczas, gdy teoretyczne lub kauzalne elementy socjologii sprowadzane są do biologii w sposób stratny. Analizując założenia silnej socjobiologii, autor argumentuje, że wiele zarzutów podnoszonych było nie tyle przeciwko dopełnianiu wyjaśnień socjologicznych biologicznym ekwiwalentem, ale imperialności socjobiologii, która próbowała przebudować socjologię, eliminując niektóre z jej celów. W przeciwieństwie do socjobiologii nowe podejścia łączące biologię z socjologią nie popełniają tego błędu, przez co zarzut redukcjonizmu nie może być w stosunku do nich podniesiony.

Czytaj więcej Następne

Adam Kosznicki

Progress, Numer 1, 2017, s. 50-60

https://doi.org/10.4467/25439928PS.17.004.6510

Celem niniejszego artykułu jest prezentacja nowego nurtu w dyskursie socjologicznym, jakim jest socjologia publiczna. Jej twórcą jest amerykański badacz Michael Burawoy. Od czasu pierwszego wygłoszenia jego tez dotyczących roli socjologii i osób ją uprawiających w nowoczesnym społeczeństwie socjologia publiczna spotkała się z bardzo dużym rozgłosem oraz skrajnie różnymi ocenami. Podczas gdy jedni traktowali ją jako nową doktrynę dla badaczy społecznych, drudzy odmawiali jej jakiejkolwiek wartości. Jednym z głównych krytyków tego podejścia w Polsce jest Piotr Sztompka. Jego argumentom przeciw socjologii publicznej poświęcona jest druga część artykułu. Poza tym przytoczone zostaną stanowiska innych oponentów Burawoya. Podsumowaniem tego tekstu jest opinia własna autora dotycząca socjologii publicznej oraz tego, jaka powinna być rola socjologów we współczesnym społeczeństwie.

Czytaj więcej Następne

Marta Michałowska

Progress, Numer 1, 2017, s. 61-69

https://doi.org/10.4467/25439928PS.17.005.6511

Sesje networkingowe to niemal stały element konferencji biznesowych na całym świecie, który staje się równie modny w polskich realiach. Zasadniczo samo zjawisko budowania sieci kontaktów może przynosić realne korzyści dla poszczególnych osób, jednak opieranie się wyłącznie o system rekomendacji może w dłuższej perspektywie prowadzić do patologii na rynku pracy, takich jak nierówny dostęp do ofert wakatów, nepotyzm czy kolesiostwo. W niniejszym skupiono się na omówieniu cech sieci społecznych, w których zakorzenione jest zjawisko networkingu, czyli świadomego budowania sieci kontaktów, a także spróbowano omówić zarówno możliwości, jak i zagrożenia związane z wykorzystaniem rekomendacji w procesie poszukiwania pracy. W artykule wykorzystano literaturę dotyczącą społeczeństwa sieci, rynku pracy oraz publikacje poruszające zagadnienie networkingu.

Czytaj więcej Następne

Maria Lisiecka

Progress, Numer 1, 2017, s. 70-83

https://doi.org/10.4467/25439928PS.17.006.6512

W literaturze spotyka się wiele metod pomiaru efektywności pracownika, większość z nich skupia się jednak na ilościowym charakterze pracy. W odpowiedzi na poszukiwania dogodnej metody analizy efektywności pracowników, których praca ma charakter jakościowy, udało się ustalić, iż metodą taką jest metoda DEA. Na podstawie ankiety i badania grupy księgowych ukazany zostanie schemat analizy efektywności podobnych rodzajowo pracowników. Przedstawione wnioskowanie bazuje na autorskim badaniu ankietowym opisującym ocenę własną pracy każdego badanego. Celem analizy jest uzasadnienie wyboru metody DEA i ukazanie jej możliwości względem pomiaru efektywności reprezentantów grupy pracowników umysłowych. Zagadnienie mierzenia efektywności pracowników biur rachunkowych oraz próba wskazania cech jednostek efektywnych pozwoliły dodatkowo na wydzielenie cech stymulujących efektywność. Wnioski wskazują, że kontrola efektywności pracowników biur rachunkowych jest możliwa. Po zapoznaniu się z wynikami można zauważyć, że metoda DEA jest dobrą metodą do analizy efektywności pracowników umysłowych w skali przedsiębiorstwa lub grup pracowników.

Czytaj więcej Następne

Adam Mehring

Progress, Numer 1, 2017, s. 84-95

https://doi.org/10.4467/25439928PS.17.007.6513

Turystyka i rekreacja mogą być determinantą powstania linii, a nawet sieci komunikacyjnej. Jest to jednak często determinanta bardzo słaba, podatna na różnego rodzaju wpływy zewnętrzne, w tym tak niezależne od władz miasta i przewoźnika, jak na przykład moda. Z drugiej strony, dobrze wykorzystana,
może mieć niebagatelne znacznie dla komunikacji miejskiej i całego miasta. Artykuł opisuje determinanty turystyczno-rekreacyjne zarówno organizacji sieci, jak i linii, a także określa elementy niezbędne w linii komunikacji miejskiej, która ma służyć obsłudze obiektów turystycznych lub rekreacyjnych. Dodatkowo podano przykłady tego typu zjawisk. W bibliografi i obok publikacji z dziedziny socjologii czasu wolnego, socjologii miasta, turystyki zostały wykorzystane także opracowania dotyczące historii sieci komunikacji miejskiej użytych jako przykłady.

Czytaj więcej Następne

HISTORIA UG

Zygmunt Pełczyński

Progress, Numer 1, 2017, s. 96-101


Czytaj więcej Następne

SPRAWOZDANIA

Sylwia Makowska, Piotr Zieliński

Progress, Numer 1, 2017, s. 153-157


Czytaj więcej Następne