FAQ

Sytuacja pandemii a dostęp do edukacji ucznia ze spektrum autyzmu

Publication date: 2021

Homo et Societas, 2021, Issue 6/2021, pp. 109 - 119

https://doi.org/10.4467/25436104HS.21.003.15281

Authors

Edyta Osękowska
University of the National Education Commission, Krakow
, Poland
https://orcid.org/0000-0002-1724-3338 Orcid
All publications →

Titles

Sytuacja pandemii a dostęp do edukacji ucznia ze spektrum autyzmu

Abstract

Czas pandemii to nieznana rzeczywistość, z którą musimy zmierzyć się wszyscy. Edukacja zdalna nie wpływa tylko i wyłącznie na stan naszej wiedzy. Szkoła jest miejscem, gdzie codziennie spotykają się rówieśnicy, którzy budują swoje relacje społeczne. Dla większości uczniów edukacja to przede wszystkim brak systematycznej nauki, co niesie ze sobą zaległości szkolne. Brak bezpośrednich relacji z rówieśnikami jak i nauczycielami wiąże się ze spadkiem własnej wartości. Dla dzieci ze spektrum autyzmu zarówno codzienna rutyna oraz przewidywalność tego, co będzie się działo odgrywa istotną i ważną kwestie w ich rozwoju, w edukacji oraz prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Wytrącenie z wypracowanego rytmu życia budzi lęk, frustrację, zaburza poczucie bezpieczeństwa. Zajęcia prowadzone przez ekran komputera, to duże wyzwanie dla rodzica, który z dnia na dzień musi stać się nauczycielem, pracując ze swoim dzieckiem w domu na podstawie przekazanego materiału z lekcji.

References

Download references

Antonik A. (2015). Nauczyciel wobec trudności związanych z edukacją uczniów ze spektrum autyzmu w warunkach szkoły integracyjnej i ogólnodostępnej. Analiza obszarów problemowych. Poznań: Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Cotugno A.J. (2011). Terapia grupowa dla dzieci z zaburzeniami ze spectrum autyzmu. Rozwijanie kompetencji i umiejętności społecznych. Warszawa: Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna.

Baron-Cohen S., Bolton P. (1997). Autyzm Fakty. Kraków: Krajowe Towarzystwo Autyzmu.

Frith U. (2005). Autyzm i zespół Aspergera. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.

Greenspan S.L., Wieder S. (2014). Dotrzeć do dziecka z autyzmem. Jak pomóc dzieciom nawiązywać relacje, komunikować się i myśleć. Metoda Floortime. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jagielska G. Objawy autyzmu dziecięcego (2009). W: J. Komender, G. Jagielska, A. Bryńska (red.), Autyzm i zespół Aspergera. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.118 Mgr Edyta Osękowska HOMO ET SOCIETAS | Wokół polityki społecznej

Jaklewicz H(2000). Autyzm dziecięcy. W: A. Popielarska, M. Popielarska (red.), Psychologia wieku rozwojowego. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Korulska E. (2013). Funkcjonowanie dzieci z autyzmem w warunkach szkoły ogólnodostępnej, czyli integracja w szkole nieintegracyjnej. „Konteksty Pedagogiczne”, nr 1.

Pisula E. (2011). Wspomaganie osób z zaburzeniami należącymi do autystycznego spektrum w perspektywie psychopatologii rozwojowej. W: J. Trempała, Psychologia rozwojowa człowieka. Warszawa: PWN.

Pisula E. (2000). Autyzm u dzieci. Diagnoza, klasyfikacja, etiologia. Warszawa: PWN.

Plichta P. (2020). Różne konteksty nierówności cyfrowych a wyzwania dla zdalnej edukacji – propozycje rozwiązań. W: J. Pyżalski (red.), Edukacja w czasach pandemii wirusa COVID19. Z dystansem o tym, co robimy obecnie jako nauczyciele. Warszawa: Edukacja. (e-book).

Pyzikiewicz A. (2016). Wespół w zespół – organizacja pracy. W: R. Cybulska, J. Dryjańska, K. Gotlin, M. Kłoda, K. Pomorska, A. Pyzikiewicz, Uczeń z zespołem Aspergera w szkole ogólnodostępnej. Warszawa: Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Pyżalski J. (2020). Wstęp. W: J. Pyżalski (red.), Edukacja w czasach pandemii wirusa COVID-19. Z dystansem o tym, co robimy obecnie jako nauczyciele. Warszawa: Edukacja. (e-book).

Wing L.(2005). Związek między zespołom Aspergera i autyzmem Kannera. W: U. Frith (red.), Autyzm i zespół Aspergera. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Artykuły:

Pachowicz M. (2020). Edukacja i terapia osób z niepełnosprawnością w czasie pandemii COVID-19 na przykładzie Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. „Parezja”, nr 2(14).

Netografia:

1. Bowen M., Plimpey L., Włączanie uczniów z autyzmem w środowisko szkolne, https://polskiautyzm.pl/srodowisko-przyjazne-dzieciom-ze-spektrum-autyzmu/ ,[dostęp 27.08.2020).

2. Wujec-Kaczmarek A. , Uczeń autystyczny w zespole klasowymhttps://www.slideshare.net/alicjawk/ucze-autystyczny-w-zespole-klasowym, [dostęp 5. 05.2020)

Information

Information: Homo et Societas, 2021, Issue 6/2021, pp. 109 - 119

Article type: Original article

Titles:

Polish:

Sytuacja pandemii a dostęp do edukacji ucznia ze spektrum autyzmu

English:

The situation of a pandemic and access to education for students with autism spectrum disorders

Authors

https://orcid.org/0000-0002-1724-3338

Edyta Osękowska
University of the National Education Commission, Krakow
, Poland
https://orcid.org/0000-0002-1724-3338 Orcid
All publications →

University of the National Education Commission, Krakow
Poland

Published at: 2021

Article status: Open

Licence: None

Percentage share of authors:

Edyta Osękowska (Author) - 100%

Article corrections:

-

Publication languages:

Polish