cytuj
pobierz pliki
RIS BIB ENDNOTEWybierz format
RIS BIB ENDNOTE”My business” – experimental performance about love, being a couple and pregnancy of people with Down Syndrome. The artistic work of theatre company of adults with intellectual disabilities as the right to (co-creating) culture – a sketch
Data publikacji: 28.12.2018
Niepełnosprawność, 2018, Nr 32 (2018), s. 208 - 224
https://doi.org/10.4467/25439561.NP.18.068.10468Autorzy
„Moja sprawa” eksperymentalny spektakl o miłości, byciu parą i ciąży osób z zespołem Downa. Twórczość artystyczna teatrów osób z niepełnosprawnością intelektualną jako prawo do (współtworzenia) kultury – szkic
Prezentowany tekst jest próbą pokazania tego, w jaki sposób doświadczenie miłości, bycia parą, ciąży jest przedstawiane w spektaklu z udziałem osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. W szczególności tekst koncentruje się na sztuce „Moja sprawa” wystawionej przez grupę Biuro Rzeczy Osobistych. Jest to spektakl eksperymentalny, co oznacza, iż został wyreżyserowany przez profesjonalnego reżysera, wykreowany z udziałem profesjonalnego scenarzysty, scenografa, kompozytora muzyki, przede wszystkim zaś, z udziałem zawodowych aktorów, którzy występują na scenie razem z aktorami z zespołem Downa/ niepełnosprawnością intelektualną. Artkuł stanowi dyskusję nad rolą sztuki jako przestrzeni, w której możliwe jest przedstawienie ((zagadnienia / problemu) miłości, relacji pomiędzy kobietami i mężczyznami z niepełnosprawności ą intelektualną, ciąży i rodzicielstwa jako zjawisk rozgrywających się w przestrzeni społecznych relacji i uwikłań. Kontekst teoretyczny dla dyskusji stanowi teoria dialogu i karnawalizacji M. Bachtina. Sztuka, spektakl, teatr wydają się znakomitym miejscem, w którym dokonywać może się zmiana znaczeń przypisywanych osobom z niepełnosprawnością intelektualną, zarówno odnoszących się do ich doświadczeń związanych z byciem parą, seksualnością, ewentualności ą ciąży i rodzicielstwa, jak i znaczeń, które dotyczą ich potencjału twórczego, który wskazuje na to, że osoby te mają nie tylko prawo do kultury ( dostępu, uczestnictwa, tworzenia) kultury , ale są jej częścią.
Bachtin M. (1970), Problemy poetyki Dostojewskiego, PIW, Warszawa.
Bugros Mclean P., Wallace D. (2013), Blogging the Unspeakable: Racial Politics, Bakhtin, and the Carnivalesque, „International Journal of Communication”, no. 7, s. 1518–1537, https://ijoc.org/index.php/ijoc/article/viewFile/1698/947.
Dentith S. (1995), Bakhtinian Thought: An introductory reader, Routledge.
Fornalik I. (2004), Dorosłość pod ochroną? Seksualność osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną we wczesnej dorosłości [w:] Człowiek niepełnosprawny w rożnych fazach życia, J. Bąbka (red.), Wydawnictwo Akademickie „Żak”, Warszawa.
Fornalik I. (2007), Miłość, seks i prokreacja jako wartości w dorosłym życiu osób z niepełnosprawnością intelektualną [w:] O seksualności osób niepełnosprawnych, A. Ostrowska (red.), IRSS, Warszawa.
Grütz M. (2007), Trzy historie o miłości rehabilitującej. Partnerstwo, małżeństwo i rodzicielstwo w życiu niepełnosprawnych intelektualnie mieszkańców domu pomocy społecznej [w:] Osoba z niepełnosprawnością w systemie rehabilitacji, edukacji i wsparcia społecznego, Cz. Kosakowski, A. Krause, A. Żyta (red.), Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn.
Izdebski Z. (2005), Postawy Polaków wobec seksualności osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie [w:] Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną – uwalnianie od schematów i uprzedzeń, J. Głodkowska, A. Giryński (red.), APS, Warszawa.
Kijak R. (2017), Dorośli z głębszą niepełnosprawnością intelektualną jako partnerzy, małżonkowie i rodzice, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków.
Kościelska M. (2004), Niechciana seksualność. O ludzkich potrzebach osób niepełnosprawnych intelektualnie, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co., Warszawa.
Krzemińska D. (2009), O byciu parą osób z niepełnosprawnością intelektualną, „Niepełnosprawność” nr 2.
Krzemińska D. (2012), „Jak go widzę, to szału dostaję na jego punkcie!”. Miłość w narracjach par osób z niepełnosprawnością intelektualną [w:] Wokół dorosłości z niepełnosprawnością intelektualną. Teksty rozproszone, D. Krzemińska, I. Lindyberg, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków
Żyta A. (2013), Małżeństwa i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością intelektualną – wyzwania, „Edukacja Dorosłych”, nr 2.
Netnography
http://balticworlds.com/wp-content/uploads/2010/02/BW-1-2-2017-BAKHTIN-THEME.pdf.
http://culturalstudiesnow.blogspot.com/2011/07/mikhail-bakhtin-carnival-and_22.html.
http://www.communicationinterne.net/bakhtin-carnival-theory/.
http://balticworlds.com/wp-content/uploads/2010/02/BW-1-2-2017-BAKHTIN-THEME.pdf.
Informacje: Niepełnosprawność, 2018, Nr 32 (2018), s. 208 - 224
Typ artykułu: Oryginalny artykuł naukowy
Tytuły:
”My business” – experimental performance about love, being a couple and pregnancy of people with Down Syndrome. The artistic work of theatre company of adults with intellectual disabilities as the right to (co-creating) culture – a sketch
Uniwersytet Gdański
ul. Bażyńskiego 1a 80-952 Gdańsk, Polska
Publikacja: 28.12.2018
Status artykułu: Otwarte
Licencja: Żadna
Udział procentowy autorów:
Korekty artykułu:
-Języki publikacji:
AngielskiLiczba wyświetleń: 1046
Liczba pobrań: 831