FAQ

Młodzieżowa rada gminy jako narzędzie partycypacji obywatelskiej młodzieży na przykładzie Gminy Wielka Wieś

Publication date: 30.12.2022

Public Administration Yearbook, 2022, 2022 (8), pp. 9-24

https://doi.org/10.4467/24497800RAP.22.001.16777

Authors

Anna Calik
University of the National Education Commission, Krakow
, Poland
All publications →

Titles

Młodzieżowa rada gminy jako narzędzie partycypacji obywatelskiej młodzieży na przykładzie Gminy Wielka Wieś

Abstract

Z biegiem czasu pojawia się coraz więcej narzędzi zwiększających aktywność obywatelską młodych ludzi na poziomie lokalnym. Formą przejawu tego zjawiska są młodzieżowe rady gminy. W wyniku ich działań młodzi ludzie zyskują szansę na zdobycie doświad- czenia i zastanowienie się nad kształtem polityki samorządowej. W Polsce istnieje już ponad 400 młodzieżowych rad gmin, w których działają aktywni członkowie, chcący zyskać wpływ na lokalne otoczenie. Zauważalny jest ogromny potencjał zaangażowania, który – odpowiednio wykorzystany – może znacząco powiększyć udział młodych ludzi w procesach decyzyjnych, a w dłuższej perspektywie przyczynić się do zwiększenia ich udziału w życiu politycznym.

W artykule przedstawiono funkcjonowanie młodzieżowych rad gmin jako formy partycypacji młodzieży na przykładzie Gminy Wielka Wieś. Autorka skupia się na kilku zagadnieniach uporządkowanych według kluczowych pytań. Czy młodzi ludzie podzie- lają ideę partycypacji obywatelskiej i chcą brać udział w jej propagowaniu? W jakich obszarach młodzież poprzez rady wpływa na zmiany w swoim środowisku lokalnym i jakie są tego konsekwencje? Jednocześnie autorka stara się zweryfikować hipotezę ba- dawczą, w myśl której funkcjonowanie młodzieżowych rad gmin – w tym Rady Gminy Wielka Wieś, przyczynia się do umacniania i upowszechniania wśród młodzieży idei partycypacji obywatelskiej. Młodzi ludzie, zyskując nawet marginalny wpływ na kształt regulacji na wczesnym etapie jej tworzenia, chętniej zaangażują się w jej wdrażanie później.

Rdzeniem metodycznym pracy jest analiza literatury przedmiotu, dobrych praktyk oraz cząstkowych wyników badań związanych z tematyką artykułu przeprowadzonych wśród radnych młodzieżowych rad gmin w Wielkiej Wsi.

References

Download references

Arnstein S.R., A Ladder of Citizen Participation, „Journal of the American Institute of Planners” 1969, vol. 35 (4).

Augustyniak M., Młodzieżowa rada gminy/powiatu i młodzieżowy sejmik województwa w świetle nowych regulacji prawnych, „Opinie i komentarze FRDL” 2021, nr 23.

Chodasz A., Cykowski P., Partycypacja młodzieżyhttp://www.dobrezycie.org/publikacje/partycypacja-mlodziezy#bookmark5 (dostęp: 24.03.2021).

Erbel J., Sadura P., Partycypacja. Przewodnik Krytyki Politycznej, Warszawa 2012. Fundacja Civis Polonus, Partycypacja obywatelska młodzieży. Przykład Młodzieżowych Rad Gmin, Warszawa 2012.

Jeżowski M., Wstęp [w:] Polityka młodzieżowa w Polsce. Encyklopedia Komisji Europejskiej Youth Wiki, t. 1, Warszawa 2019.

Karpowicz E., Aktywność społeczna młodzieży [w:] Polityka młodzieżowa, G. Zielińska (red.), Warszawa 2009.

Kaźmierczak T., Partycypacja publiczna: pojęcie, ramy teoretyczne [w:] Partycypacja publiczna. O uczestnictwie obywateli w życiu wspólnoty lokalnej, A. Olech (red.), Warszawa 2011.

Lewenstein B., Schindler J., Skrzypiec R., Partycypacja społeczna i aktywizacja w rozwiązywaniu problemów społeczności lokalnych, Warszawa 2010.

Mariański J., Postawy prospołeczne i egoistyczne w społeczeństwie polskim w świetle badań socjologicznych, „Collectanea Theologica” 2018, t. 55 (1).

Ogólnopolska Federacja Młodzieżowych Samorządów Lokalnych, Standardy funkcjonowania w_Polsce młodzieżowych rad gmin, młodzieżowych rad powiatuhttp://urzad.targowek.waw.pl/page/data/other/standardy-mrd.pdf (dostep: 12.01.2021).

Podgórska-Rykała J., Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza jako instrument uspołecznienia samorządowego procesu prawotwórczego, Warszawa 2021.

Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej, O młodzieżowych Radach. Analiza Młodzieżowych Rad w Polsce na rok 2018, Warszawa 2018.

Szlenk-Dziubek D., Miśkowiec M., Dobosz-Mucha A. et al., Przestrzeń do dialogu: praktyczny podręcznik o tym, jak prowadzić partycypację społeczną w planowaniu przestrzennym, Warszawa 2018.

Wójcicki M., Pojęcie, istota i formy partycypacji społecznej w procesie planowania przestrzennego, „Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna” 2013, nr 24.

Wywiad z Joanna Patej – opiekunem Młodzieżowej Rady Gminy w latach 2016–2019 (wywiad przeprowadziła A. Calik), Szyce, 26 lutego 2021 r.

Akty prawne i dokumenty

Ustawa z dnia 8_marca 1990_r. o samorządzie gminnym, Dz.U. z_2022_r. poz. 559 ze zm.

Ustawa z dnia 20_kwietnia 2021_r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, Dz.U. poz. 1038.

Ustawa z dnia 24_kwietnia 2003_r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, Dz.U. z_2022_r. poz. 1327 ze zm.

Znowelizowana europejska karta uczestnictwa młodych ludzi w życiu lokalnym i regionalnym, Strasburg 2003, https://rm.coe.int/16807038eb (dostęp: 27.10.2022).

Information

Information: Public Administration Yearbook, 2022, 2022 (8), pp. 9-24

Article type: Original article

Titles:

Polish:

Młodzieżowa rada gminy jako narzędzie partycypacji obywatelskiej młodzieży na przykładzie Gminy Wielka Wieś

English:

Youth Municipal Council as a tool of civic participation of youth in the Wielka Wies Commune

Authors

University of the National Education Commission, Krakow
Poland

Published at: 30.12.2022

Article status: Open

Licence: CC BY-NC-ND  licence icon

Percentage share of authors:

Anna Calik (Author) - 100%

Article corrections:

-

Publication languages:

Polish