cytuj
pobierz pliki
RIS BIB ENDNOTEWybierz format
RIS BIB ENDNOTEData publikacji: 2024
Zeszyty Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, 2023, Nr 23, s. 41 - 51
https://doi.org/10.4467/26578646ZKNT.23.003.18885Autorzy
W lipcu 2023 r przeprowadzono badania archeologiczne o charakterze weryfikacyjnym w miejscu domniemanej mogiły powstańca styczniowego w miejscowości Lipe, gm. Blizanów, pow. kaliski, woj. wielkopolskie. 30 maja 1863 roku w miejscowości Borowiec doszło do potyczki między wojskami carskimi a oddziałami powstańczymi, którymi dowodził pułkownik Edmund Callier. W zbrojnym starciu zginęło 14 osób. Poległych pochowano na lokalnym cmentarzu w miejscowości Grodziec. W potyczce rannych zostało także siedmiu powstańców, który znaleźli schronienie i pomoc u miejscowej ludności.
Według przekazów ustnych jeden z rannych miał dotrzeć do wsi Jarantów Kolonia, gdzie zaopiekowała się nim rodzina Mikołajczaków. Jednakże na skutek odniesionych ran, powstaniec zmarł. Zwłoki miały zostać przewiezione w okolicy Pisko-Lipe i złożone do bezimiennej mogiły. Przed pracami wykopaliskowymi, wykonano badania z wykorzystaniem georadaru, które wskazały na zaburzenia – wkopy w okolicach drewnianego krzyża. Badania archeologiczne, nie potwierdziły lokalizacji mogiły w tym rejonie. W miejscach anomalii wykrytych georadarem, zarejestrowano nowożytne wkopy, świadczące o próbach rozkopywania domniemanej mogiły. Nie jest wykluczone, że miejsce pochówku powstańca mogło znajdować się niedaleko miejsca symbolicznej mogiły.
Jeger, Marek. „Generał Edmund Taczanowski o powstaniu styczniowym”, Rocznik Kaliski, 39 (2013): 77-96.
Jarnecki, Michał. „Powstanie styczniowe w oczach Agatona Gillera”, Rocznik Kaliski, 29 (2003): 23-48.
Schlender, Grażyna. 2013. Red, Materiały źródłowe do dziejów powstania styczniowego w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu, wybór i oprac. G. Waliś. Kalisz: Archiwum Państwowe w Kaliszu.
Sobczak-Waliś, Monika, Waliś Grzegorz. 2013. Miejsca pamięci powstania styczniowego na terenie powstańczego województwa kaliskiego. Kalisz: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu.
Anders, Paweł. 2014. „Pamięć o powstaniu styczniowym w Wielkopolsce”. W: Śladami powstania styczniowego. Aspekty historyczne i krajoznawcze, red. Józef Partyka, Mieczysław Żochowski, 57-68. Warszawa: Komisja Krajoznawcza ZG PTTK, 2014.
Małyszko, Stanisław. 2016. Przydrożne kapliczki, figury i krzyże na terenie gminy Blizanów. Bydgoszcz-Blizanów: Wydawnictwo camVERS.
Informacje: Zeszyty Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, 2023, Nr 23, s. 41 - 51
Typ artykułu: Oryginalny artykuł naukowy
Tytuły:
Publikacja: 2024
Status artykułu: Otwarte
Licencja: CC BY-NC-ND
Udział procentowy autorów:
Korekty artykułu:
-Języki publikacji:
Polski