Jacek Mikucki
Media Biznes Kultura, Numer 2 (11) 2021, 2021, s. 75-95
https://doi.org/10.4467/25442554.MBK.21.015.15156Celem artykułu jest sprawdzenie wykorzystania potencjału mediów w przestrzeni miejskiej w obliczu pandemii COVID-19 na przykładzie największego miasta w Polsce – Warszawy. Autor dokonuje analizy tak zwanych nowych mediów, które powstały na bazie technologii informacyjnych i komunikacyjnych, zwracając uwagę zarówno na kanał (infrastruktura miękka), jak i środek przekazu (infrastruktura twarda). Główną metodą badawczą jest studium przypadku, która umożliwia określenie dobrych i złych praktyk przy wykorzystywaniu nowych mediów w mieście oraz celów strategicznych analizowanych miast. Badanie jest oparte na analizie literatury, dokumentów strategicznych, broszur oraz stron internetowych. Hipotezą badawczą jest stwierdzenie, że władze miejskie Warszawy, dostosowując strategię smart city w czasie pandemii, rozwijają system komunikacyjny oparty na platformie internetowej. Wyniki badań pokazują, że władze miejskie w Warszawie realizują koncepcję smart city poprzez wykorzystywanie nowych form mediów i technologii, które są zarówno celami, jak i narzędziami jej implementacji. W czasie pandemii poszczególne media cyfrowe w mieście zostały rozwinięte o treści poświęcone COVID-19, a działania dedykowane informowaniu i komunikacji z mieszkańcami są podejmowane poprzez platformę Warszawa 19115.