FAQ

Tydzień Otwartego Dostępu 2024

„Społeczność ponad komercjalizacją”
Open Access Week

Open Access Week 2024

Zespół eJournals zaprasza Państwa do udziału w wydarzeniach tegorocznego „Tygodnia Otwartego Dostępu”, który będzie trwał od 21 do 27 października 2024.

Hasło „Społeczność ponad komercjalizacją” jest kontynuacją tematyki z 2023 roku, gdyż według organizatorów utrzymanie priorytetu w działaniach nad świadomym rozwojem otwartej nauki służy interesom społeczności akademickiej jak i całemu społeczeństwu.

 

W 2024 roku dyskusje koncentrują się na problemie pospiesznego integrowania sztucznej inteligencji z komercyjnymi systemami akademickimi, narzucania stosowanych przez nią rozwiązań i coraz szerszy udział w kształtowaniu wiedzy przez korporacje, a nie badaczy, co wpływa na pogłębiające się nierówności zarówno w działalności naukowej jak i dostępie do jej efektów.

 

#OAWeek ma na celu zwrócenie uwagi na kierunki w zarządzaniu istniejącą infrastrukturą naukową (repozytoria, serwery preprintów lub otwarte platformy wydawnicze) tak by były zorientowane na społeczność a nie zysk.

 

Wśród inicjatyw, wpisujących się niejako w tematykę „Tygodnia Otwartego Dostępu” jest dokument przygotowany przez Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN - „Manifest Otwartej Humanistyki”. Mowa w nim między innymi o utrudnieniach w otwartej komunikacji naukowej wywołanych przez uzależnienie oceny jakości publikacji od komercyjnych podmiotów zarządzania wiedzą oraz formach wsparcia dla wydawnictw wprowadzających modele otwartego publikowania, przy jednoczesnym regulowaniu dominacji międzynarodowych platform wydawniczych. Szczegóły Manifestu oraz możliwość jego podpisania znajdą Państwo pod adresem: https://operas.pl/manifest-otwartej-humanistyki/.


Zobacz polskie wydarzenia zorganizowane w Tygodniu Otwartego Dostępu 2024:
  1. stacjonarne: m.in. Biblioteka Główna AGHBiblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Politechnika Morska, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i Uniwersytet Szczeciński w ramach akcji Otwarty Szczecin;
  2. online: m.in. Biblioteka Politechniki Gdańskiej (webinarium  "Baza polityk wydawniczych polskich czasopism naukowych" – prezentacja serwisu Most Wiedzy), Biblioteka Główna AGH (webinar "Publikowanie w otwartym dostępie – jak zacząć?" czy Warsztaty „O dostępności nauki dla osób niewidomych i słabowidzących").

Zobacz też: Wydarzenia Tygodnia Otwartego Dostępu na świecie.