FAQ

Procedura recenzowania

Zasady recenzowania publikacji w czasopiśmie „Ruch Literacki”

  1. Wszystkie teksty nadesłane do redakcji „Ruchu Literackiego”, a zgodne z profilem pisma, kierowane są do recenzji.

  2. Proces recenzyjny nadzorują redaktorzy, czyli członkowie komitetu redakcyjnego, specjaliści w obrębie problematyki poruszanej w artykule.
  3. Redaktor naczelny powołuje dwóch recenzentów zewnętrznych (spoza jednostki, w tym zagranicznej, w której zatrudniony jest Autor, spoza redakcji czasopisma oraz spoza jednostki naukowej redaktora naczelnego), którzy oceniają dany artykuł.

  4. Recenzenci podejmują decyzję o zakwalifikowaniu tekstu do druku, biorąc pod uwagę m.in., nowatorskie ujęcie tematu, uwzględniające bieżącą literaturę przedmiotu, zastosowanie adekwatnej metodologii, oraz wkład wniosków w stan badań (redakcja prosi o sporządzanie recenzji na formularzu recenzyjnym).

  5. Każda recenzja ma formę pisemną i musi się kończyć jednoznacznym wnioskiem o dopuszczeniu publikacji do druku, bądź jej odrzuceniu.

  6. Ostateczną decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu tekstu podejmuje komitet redakcyjny lub redaktor naczelny na podstawie pisemnych recenzji.

  7. Recenzenci i Autorzy nie znają swoich tożsamości (zgodnie z wdrożoną procedurą double-blind review process).

  8. Redakcja nie ujawnia treści recenzji drugiemu (lub kolejnym) recenzentowi.

  9. Raz w roku, w ostatnim (6) numerze oraz na stronie internetowej pisma, redakcja podaje do publicznej wiadomości listę recenzentów współpracujących z „Ruchem Literackim” w danym roku.

  10. Redakcja uznaje „ghostwriting” i „guest authorship” za rażący i niedopuszczalny przejaw nierzetelności naukowej. Wszelkie przypadki takich praktyk będą demaskowane i podawane do wiadomości publicznej a także zgłaszane odpowiednim podmiotom (instytucjom zatrudniającym autorów, towarzystwom naukowym, instytucjom finansującym naukę, ministerstwu właściwemu do spraw nauki).
  1. Redakcja prosi o dołączenie do tekstu (w postaci przypisu dolnego w tekście lub oświadczenia) następujących informacji:
    a) o osobach, które przyczyniły się do powstania artykułu, wraz z podaniem ich afiliacji oraz określeniem (w formie opisowej i/lub procentowej) wkładu, tj. informacji, kto jest autorem koncepcji, założeń, metod itp.
    b) o źródłach finansowania danej publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów („financial disclosure”).