„Ruch Literacki” jest czasopismem polonistycznym i publikuje teksty dotyczące literatury polskiej (interpretacje), teorii literatury i komparatystyki oraz tłumaczenia na język polski. W dwumiesięczniku znajdują się następujące działy: 1. Artykuły i rozprawy, 2. Interpretacje, 3. Materiały i notatki, 4. Translacje, 5. Pogłosy, 7. Kronika 8. Varia. Dodatkowo redakcja zastrzega sobie prawo zamawiania i umieszczania tekstów jubileuszowych i wspomnieniowych (dział Wspomnienia).
Nabór artykułów do czasopisma jest ciągły.
Teksty można zgłaszać drogą mailową na adres: ruchliteracki@uj.edu.pl
Zasady publikowania tekstów
Propozycje artykułów (do 40 000 znaków) należy przesyłać w wersji elektronicznej mailem na adres e-mail: ruchliteracki@uj.edu.pl
Tekst nie może być wcześniej publikowany.
Zgłoszenie tekstu powinno zawierać:
Autorzy przysyłający swe prace do „Ruchu Literackiego” proszeni są o dołączenie oświadczenia stwierdzającego, że:
Prosimy o dostosowanie aparatu przypisów do zasad obowiązujących w „Ruchu Literackim”:
W przypadku książki: nazwisko i imię autora, rok, tytuł książki, miejsce wydania: wydawnictwo.
W przypadku rozdziału książki: nazwisko i imię autora, rok, tytuł rozdziału. W tytuł książki, miejsce wydania: wydawnictwo.
W przypadku publikacji w czasopiśmie: nazwisko i imię autora, rok, tytułu artykułu, tytułu czasopisma, zeszytu i stron, na których znajduje się publikacja.
Zgłoszenie artykułu do czasopisma jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na opublikowanie w wersji papierowej i elektronicznej. Redakcja nie zwraca niezamówionych materiałów.
Licencja
Czasopismo jest publikowane w otwartym dostępie, co oznacza, że wszystkie treści są dostępne bezpłatnie dla użytkowników i instytucji.
Począwszy od Numeru 1 / 2023, artykuły zamieszczone w czasopiśmie objęte są licencją objęte są licencją Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0).
Z pozostałych zamieszczonych w niniejszym czasopiśmie utworów można korzystać w ramach dozwolonego użytku zgodnie z art. 23-35 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Copyright
Od roku 2023 Wydawca umożliwia Autorom zachowanie praw autorskich do swoich prac bez ograniczeń. Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej nieograniczonej licencji do korzystania z Utworu na wielokrotne wydanie i dystrybucję.
Przed rokiem 2023 autorzy przekazywali prawa autorskie Wydawcy.
Polityka archiwizowania
Wszystkie teksty pochodzące z czasopisma są publikowane w wersji elektronicznej. Dążymy do archiwizacji tekstów w różnorodnych bazach danych.
Uniwersytet Jagielloński realizuje „Politykę otwartego dostępu do publikacji naukowych i danych badawczych pracowników i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego”, tworząc warunki do udostępniania publikacji naukowych i danych badawczych pracowników i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Polityka otwartego dostępu na UJ: https://pod.uj.edu.pl/pl_PL/polityka-otwartosci-uj.
Celem polityki otwartego dostępu jest udostępnienie wyników badań naukowych w sposób otwarty i bezpłatny, w wybranym przez użytkownika czasie, bez ograniczeń technicznych. Artykuły publikowane w czasopiśmie są archiwizowane w Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Czasopismo jest archiwizowane cyfrowo w bibliotece cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA oraz w serwisie Academica.
Polityka dot. danych badawczych
Redakcja wspiera politykę otwartego dostępu i realizuje Politykę otwartego dostępu do publikacji naukowych i danych badawczych pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zachęcamy Autorów do archiwizacji danych badawczych w otwartych repozytoriach danych badawczych oraz poprawnego cytowania w swoich publikacjach danych badawczych, w szczególności załączenia numeru DOI lub innego identyfikatora danych badawczych.
Informacje o polityce dot. danych badawczych
Czym są dane badawcze?
Dane badawcze – dane zbierane, przetwarzane, pozyskane lub wytwarzane w ramach badań naukowych lub prac rozwojowych, cyfrowe i nie cyfrowe.
Redakcja czasopisma wspiera politykę otwartego dostępu i realizuje Politykę otwartego dostępu do publikacji naukowych i danych badawczych pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej o danych badawczych w UJ: https://pod.uj.edu.pl/dane-badawcze.
Zachęcamy Autorów do archiwizacji danych badawczych w otwartych repozytoriach danych badawczych:
Należy pamiętać, że dane badawcze powinny spełniać zasady FAIR: 1. Findable - łatwo wyszukiwalne; 2. Accessible - dostępne dla każdej zainteresowanej osoby; 3. Interoperable - interoperacyjne, możliwe do łączenia z innymi danymi; 4.Reusable - wielokrotnego użytku.
Katalogi danych badawczych:
Katalogi otwartych repozytoriów danych badawczych: