Stosując generatory tekstu i obrazu wykorzystujące modele sztucznej inteligencji w tekstach zgłaszanych do „Kwartalnika Historii Nauki i Techniki”, należy kierować się zasadami etyki publikowania oraz poniższymi zasadami.
- Zasady dotyczące autorów:
- Materiały tekstowe i graficzne wygenerowane przez sztuczną inteligencję muszą być wyraźnie opisane; opis musi zawierać nazwę narzędzia, za pomocą którego powstały, i datę utworzenia; nieoznaczone materiały wygenerowane przez sztuczną inteligencję są traktowane jak plagiat.
- Materiały wygenerowane przez sztuczną inteligencję mogą pojawić się w zgłaszanym tekście tylko wtedy, gdy ich obecność jest szczególnie uzasadniona.
- Autorzy zobowiązani są dowiedzieć się, jakie licencje i prawa autorskie dotyczą materiałów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję; w razie potrzeby autorzy zobowiązani są uzyskać odpowiednie zgody od właścicieli praw przed zgłoszeniem tekstu.
- Zasady dotyczące redaktorów:
- Redaktorzy czasopisma nie będą w żadnych okolicznościach wykorzystywać zgłaszanych tekstów ani ich fragmentów w zapytaniach w generatorach sztucznej inteligencji, wyjąwszy sytuacje opisane w następnym punkcie.
- W przypadku podejrzenia nieoznaczonego wykorzystania generatorów sztucznej inteligencji w zgłoszonym tekście redaktorzy podejmą kroki w celu sprawdzenia i wyjaśnienia sprawy, w tym wykorzystując przeznaczone do tego narzędzia korzystające z modeli sztucznej inteligencji.
- Zasady dotyczące recenzentów:
- Recenzenci nie będą stosować narzędzi sztucznej inteligencji w procesie oceny tekstów.
- Recenzenci nie będą w żadnych okolicznościach wykorzystywać recenzowanych testów ani ich fragmentów w zapytaniach w generatorach sztucznej inteligencji.
- W przypadku podejrzenia nieoznaczonego wykorzystania generatorów sztucznej inteligencji w recenzowanym tekście recenzenci powiadomią redakcję i nie będą samodzielnie sprawdzać tekstu za pomocą przeznaczonych do tego narzędzi.