%0 Journal Article %T Administrowanie służbą zdrowia w okresie działalności Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego i Tymczasowego Rządu Rzeczypospolitej Polskiej (lipiec 1944–czerwiec 1945) %A Sikorski, Tomasz %J Pomorskie Studia Naukowe %V 2025 %R 10.4467/30722683.PSN.25.003.23157 %N 1 %P 27-45 %K Polska Ludowa, Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, Tymczasowy Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, administracja, służba zdrowia, polityka zdrowotna %@ 3072-2675 %D 2025 %U https://ejournals.eu/czasopismo/pomorskie-studia-naukowe/artykul/administrowanie-sluzba-zdrowia-w-okresie-dzialalnosci-polskiego-komitetu-wyzwolenia-narodowego-i-tymczasowego-rzadu-rzeczypospolitej-polskiej-lipiec-1944-czerwiec-1945 %X W artykule dokonano analizy procesu administrowania służbą zdrowia i szeroko rozumianej polityki zdrowotnej w pionierskim okresie Polski Ludowej, tj. działalności Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (21 lipiec–31 grudzień 1944), a następnie Tymczasowego Rządu Rzeczypospolitej Polskiej (31 grudzień 1944–28 czerwiec 1945). Skupiono się przede wszystkim na formalno-prawnym i instytucjonalnym charakterze rodzącej się po zakończeniu wojny służby zdrowia, tj. organach, instytucjach i placówkach odpowiedzialnych za szeroko rozumianą politykę zdrowotną. Osobnym, nie mniej ważnym problemem było ukazanie programowanej/postulowanej „demokratyzacji lecznictwa” z uwzględnieniem tak zmodyfikowanych doświadczeń II Rzeczypospolitej (model „wielosektorowości”), jak i implementacji wzorców sowieckich (model Nikołaja Siemaszki). Przyjęte w latach 1944–1945 rozwiązania pomimo mankamentów, niedostatków i luk, jakie zawierały, zamykały pierwszy etap tworzenia regulacji instytucjonalno-prawnych dotyczących organizacji służby zdrowia w Polsce Ludowej. W latach następnych poddano je kolejnym modyfikacjom zmierzającym do centralizacji, upaństwowienia służby zdrowia według wzorców sowieckich, z zachowaniem jednak polskiej specyfiki.